×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny nawozów nie spadną?

Autor: next.gazeta.pl 05 stycznia 2022 11:24

Ceny nawozów nie spadną? Rolnikom trudno jest przerzucić wyższe koszty produkcji na odbiorców i raczej będą stosować mniej nawozów, co zmniejszy plony. / fot. shutterstock

Wysokie ceny gazu przekładają się na rachunki nie tylko konsumentów, wykorzystujących go do gotowania, ogrzewania wody czy mieszkania. To też duży wzrost kosztów dla firm, przede wszystkim wykorzystujących go intensywnie w produkcji - w tym w produkcji nawozów - informuje next.gazeta.pl.

Drastyczne wzrosty cen nawozów

 Pod koniec ubiegłego roku zaczęły pojawiać się informacje, że nowe cenniki nawozów zakładają nawet kilkusetprocentowe podwyżki. Ostatecznie ceny będą niższe, ale i tak jest to drastyczny wzrost.

Według rolników takiej sytuacji jeszcze nie było - Od 20 lat nie pamiętam takiego wzrostu cen - mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.  - W zeszłym roku o tej porze tona saletry kosztowała 1100 zł. W grudniu, choć praktycznie nie było sprzedaży, pojawiały się cenniki nawet z 4000 zł za tonę. Obecnie producenci z Grupy Azoty i Anwilu ustalili cenę na około 2600-2700 zł. Mamy więc wzrost o około 150 proc. Tak drastyczna podwyżka będzie mieć ogromny wpływ na wzrost kosztów produkcji w rolnictwie - podkreśla.

Polityka handlowa państw

Eksperci zauważają także wpływ polityki handlowej państw. - Chiny, będące ważnym eksporterem, ograniczają ich eksport, by chronić rynek wewnętrzny, na podobny krok zdecydowała się Rosja. Jest jeszcze Białoruś, znaczący producent nawozów potasowych, która została obłożona sankcjami - zauważa Jakub Olipra, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska. To jeszcze bardziej ogranicza dostępność. Zatem, nawet jeśli gaz potanieje, ceny nawozów niekoniecznie pójdą w tym samym kierunku, bo produktów tych będzie w Europie po prostu za mało.

Wiktor Szmulewicz dodaje, że rolnikom trudno jest przerzucić wyższe koszty produkcji na odbiorców i raczej będą stosować mniej nawozów, co zmniejszy plony.

Więcej na next.gazeta.pl. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI