Ceny nawozów: Minister Puda o obniżce cen nawozów [Aktualizacja]

Autor: www.sadyogrody.pl 13 października 2021 13:47

Ceny nawozów: Minister Puda o obniżce cen nawozów [Aktualizacja] Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda o sytuacji na rynku nawozów/ fot. PTWP

- Po rozmowach z wicepremierem Sasinem i z przedstawicielem Anwilu, spółka obniżyła cenę nawozów około 30 proc. – powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. Dodał, że cena ta wynika z możliwości jakimi dysponuje duża grupa.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zwrócił się o interwencję Komisji Europejskiej w sprawie rosnących cen środków produkcji rolniczej, zwłaszcza nawozów. Wzrost cen nawozów związany jest z ceną gazu, która – jak zaznaczył minister – rok do roku wzrosła aż o 941 proc. Ceny gazu uległy znacznemu zwiększeniu na rynku światowym.

W Polsce dwie duże firmy produkują nawozy: Grupa Azoty i Anwil. W Grupie Azoty produkcja utrzymuje się na poziomie ok .5 mln ton nawozów rocznie. Anwil produkuje ok. mln ton a dodatkowo chce zwiększyć możliwość produkcji o kolejne pół miliona ton rocznie.

Wzrost cen nawozów we wszystkich krajach UE

Kraje takie jak Holandia, Francja, Niemcy czy Hiszpania obecnie mocno ograniczyły produkcję nawozów. Polska jest w tej chwili jednym z nielicznych krajów w Europie, który produkuje nawozy – powiedział Minister.

Dodał, że na chwilę obecną polskie nawozy nie są sprzedawane za granicę.
Rolnicy pozostają w ogromnej niepewności. Obawiają się ponownego wzrostu cen nawozów oraz problemów z ich dostępnością na rynku w nowym sezonie.

AKTUALIZACJA

Resort rolnictwa informuje, że powyższa rozmowa dotyczyła możliwych scenariuszy rozwiązania trudnej sytuacji na rynku nawozów i odbyła się pomiędzy ministrem rolnictwa oraz ministrem aktywów państwowych.

- Spotkałem się z wicepremierem Sasinem. Rozmawialiśmy o różnych rozwiązaniach, które mogłyby pozwolić na obniżkę cen nawozów na około 30 proc. – skomentował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

Redakcja Sadyogrody.pl skierowała pytania do Anwilu dotyczące sytuacji na rynku nawozów i skomentowanie dalszego rozwoju sytuacji.

 

AKTUALIZACJA (14.10.2021 r.)

Poniżej odpowiedź ANWIL S.A.:

Ceny nawozów niezmiennie kształtują się przede wszystkim w oparciu o ciągle rosnące na międzynarodowym rynku ceny gazu ziemnego, który stanowi ponad 70% kosztów produkcji, szczególnie nawozów azotowych. Na przestrzeni ostatnich miesięcy cena gazu w taryfach dla odbiorców przemysłowych, co warto podkreślić, że nie mówimy tu o stawkach dla klientów indywidualnych, ale dla sektora przemysłowego, zmieniała się kilkukrotnie. Od stycznia do połowy września 2021 roku notowania surowca wzrosły dla nas o ponad 200 procent. Z kolei porównując ceny z września tego roku z analogicznym okresem w 2020 roku, gaz podrożał aż 6-krotnie. Bezpośrednio przełożyło się to na wzrost kosztów produkcji i notowań m.in. amoniaku oraz saletry i saletrzaku. Obecna sytuacja na międzynarodowym rynku nawozowym, jest bez precedensu, gdyż pod znakiem zapytania stanęła opłacalność produkcji.

- W ANWILU proces produkcji przebiega bez zakłóceń i nie ma ograniczeń w zakresie dostępności nawozów azotowych. Spółka niezmiennie wywiązuje się w 100% ze swoich zobowiązań kontraktowych - podała spółka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI