×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ceny amoniaku biją rekordy. Nawozy będą jeszcze droższe?

Autor: money.pl 29 listopada 2021 23:27

Ceny amoniaku biją rekordy. Nawozy będą jeszcze droższe? Przy droższym amoniaku zdrożeją nawozy, a to zaś oznacza podwyżki cen wielu produktów spożywczych / fot. A.Kobus/farmer.pl

Amoniak nie był tak drogi od co najmniej 25 lat. Ceny tego związku na amerykańskiej giełdzie sięgnęły już 990 dolarów za tonę. Przy droższym amoniaku zdrożeją nawozy, a to zaś oznacza podwyżki cen wielu produktów spożywczych - informuje money.pl.

Tylko w ciągu ostatniego roku cena wzrosła o niemal 800 dolarów. Choć bije to po kieszeniach rynkowych graczy, to wkrótce przełoży się również na ceny, które zobaczymy na sklepowych półkach.

Amoniak wykorzystuje się w rolnictwie, kiedy on drożeje, to samo musi się stać z cenami nawozów na nim opartych. Tak już się dzieje. Jak mówił w październiku Tomasz Mucha, rolnik spod Wrocławia, saletra amonowa przed rokiem kosztowała ok. 900 zł za tonę, latem tego roku już 1,6 tys. zł, a w ubiegłym miesiącu prawie 3 tys. zł.

- To są absolutnie rekordowe ceny nawozów i rzecz bez precedensu. Oczywiście jest to ściśle powiązane z tym, co dzieje się z cenami gazu. W przypadku nawozów azotowych za 60-80 proc. ich ceny odpowiada cena gazu ziemnego - mówił money.pl Jakub Olipra ekonomista i starszy specjalista ds. analiz makroekonomicznych z Credit Agricole Bank Polska.

Więcej na money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI