Brak pozostałości w owocach coraz mocniej oczekiwany

Autor: Związek Sadowników RP 23 listopada 2022 08:49

Brak pozostałości w owocach coraz mocniej oczekiwany Trend na produkcję owoców z ograniczoną liczbą pozostałości jest widoczny na całym świecie. / fot. shutterstock

Trend na produkcję owoców z ograniczoną liczbą pozostałości jest widoczny na całym świecie. To nie tylko wymysł ekologów w Unii Europejskiej jak niektórzy sądzą. Dowodów na to jest niemało - twierdzi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Ograniczona ilość pozostałości śor w owocach

Niemal na każdym wydarzeniu owocowym- targach, wystawach, konferencjach naukowych mówi się o produktach powstałych przy mniejszym zużyciu chemii i takowe pokazuje odbiorcom.

Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, kiedyś takimi owocami interesowały się tylko najbogatsze kraje, jak choćby Szwajcaria czy Norwegia. - Dziś jabłka bez pozostałości środków ochrony roślin, a nawet ekologiczne mają w swojej ofercie najważniejsi dostawcy z całego globu. Powstają nawet marki handlowe odwołujące się do zrównoważonego sadownictwa i często właśnie na tym buduje się pozytywny dla konsumenta przekaz, zachęcający go do zakupu. Tak też było choćby na targach Asia Fruit Logistica, które miały miejsce w Bangkoku - dodaje. 

- Nie powinniśmy tego lekceważyć i obok obrony możliwości stosowania choćby kaptanu, powinniśmy się zastanowić co będziemy mieli w ofercie, kiedy preparat ten zniknie z półek sklepowych w polskich sklepach ogrodniczych - apeluje prezes Związku Sadowników RP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI