Niskie temperatury nocą powodujące powstawanie porannej rosy, a także opady deszczu, utrudniają przeprowadzanie zbiorów szczególnie późnych odmian.

Kończą się zbiory borówki 2022

W uprawach tunelowych lub pod daszkami, plantator ma możliwość lepszej organizacji pracy. Z rana łatwiej zebrać owoce w kwaterach pod osłonami, a przy okienku pogodowym można wyjść poza tunele, aby dokończyć zbiór owoców z otwartego gruntu. W tym sezonie pojawiały się głosy, nawet od dużych plantatorów, że jakość owoców, szczególnie późniejszych odmian borówki, nie była zadowalająca.

- W sierpniu mieliśmy do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami, do tego w pewnym momencie nadeszły intensywne opady deszczu, dlatego zaczęły pojawiać się problemy z jakością. Na plantacjach w dobrej kondycji, zadbanych, problemów było zdecydowanie mniej. Na przykład brak regularnych oprysków preparatami wapniowymi lub zbyt duże ilości azotu w pożywce w okresie wzrostu owoców, wpływały na pogorszenie jakości, co uwydatniła pogoda podczas przebiegu sezonu – mówi Bartłomiej Drzazga z firmy Timac Agro Polska.

Ten sezon bardzo dobrze pokazał, że stosowanie nawozów wzbogaconych o biostymulację, przy tak nieprzewidywalnej pogodzie i zmianach klimatu, naprawdę ma kluczowe znaczenie. Wielu plantatorów miało problemy z dostępnością pracowników do zbiorów, przez co owoce były przetrzymane na krzewach. Tym bardziej należy zadbać o wysoką jakość owoców.

Nawożenie borówki po zbiorach

- Po zbiorach borówki warto zadbać o kondycję krzewów na przyszły rok. W okresie już niższych temperatur, w momencie różnicowania się pąków, plantacje można odżywić wykorzystując Seactiv Axis, który zawiera wysoką dawkę fosforu na wspomożenie tego procesu. Dodatkowo dzięki wysokiej zawartości cynku rośliny przygotowujemy już do okresu spoczynku zimowego. Dolistnie zalecamy także nasz produkt Seactiv Leos, aby dostarczyć roślinie cynk i bor. Plantacje borówki powoli zaczynają się przebarwiać. Chlorofilu jest coraz mniej. Roślinom trudniej jest pobrać ciesz roboczą, krążenie soków komórkowych spowalnia. Kompleks Seactiv sprawia, że składniki pokarmowe szybciej wchłaniają się. Takie odżywianie będzie skuteczne – mówi Bartłomiej Drzazga.

W pożywce już od dawna nie stosujemy azotu. Teraz jedynie można dostarczyć ostatnie dawki potasu i fosforu, aby dobrze przygotować plantacje do zimy. Tu sprawdzi się nasz niebieski KSC IV. Po zbiorach w borówce można zastosować jeszcze preparaty miedziowe, czy siarkowe dla zabezpieczenia plantacji na jesień – dodaje.