W centralnej i zachodniej części kraju większość odmian borówki jest już w pełni kwitnienia. Na Lubelszczyźnie do pełni kwitnienia pozostało jeszcze kilka dni.

Początek kwitnienia borówki na Lubelszczyźnie

- W województwie lubelskim na lustrowanych plantacjach, borówki dopiero wchodzą w okres kwitnienia. Odmiana Bluecrop jest w początkowej fazie kwitnienia, podobnie jak Duke. Późne odmiany, tj. Aurora, czy nowość na plantacjach - Last Call, zbliżają się do fazy białego pąka, ale do pełni ich kwitnienia jest jeszcze kilka dni. Wegetacja jest nieco późniejsza ze względu na chłodne noce. Na liściach borówki widoczne były przebarwienia, które wynikały ze słabszego pobierania składników pokarmowych. Plantatorzy w tym regionie startują z fertygacją. Nawadnianie plantacji rozpoczęto wcześniej z uwagi na brak opadów. W wielu regionach panuje susza – mówi Bartłomiej Drzazga, Product Manager ds. Upraw Sadowniczych w firmie Timac Agro Polska.

Stawiasz na rozwój swojego gospodarstwa? Wybierz najlepsze możliwości!

Fot. Odmiana Bluecrop - 13.05 Lubelskie/ fot. Bartłomiej Drzazga

Fot. Odmiana Duke - 13.05 Lubelskie/ fot. BD

Fot. Odmiana Aurora -13.05 Lubelskie/ fot. BD

Fot. Odmiana  Last Call -13.05 Lubelskie/ fot. BD

Fot. Odmiana Calypso -13.05 Lubelskie/ fot. BD

Fertygacja w okresie kwitnienia borówki

- Na początku bardzo ważny jest azot i fosfor. Na obecnym etapie wegetacji polecamy nawóz KSC I Żółty, który zawiera azot w formie amonowej, czyli dla borówki bardziej preferowaną formę N, ponieważ z formy azotanowej gatunek ten w minimalnym stopniu korzysta. Zawiera także bor i inne mikroelementy. Fosfor wpływa na rozbudowę systemu korzeniowego oraz wszelkie procesy energetyczne zachodzące w roślinie. Borówka potrzebuje dobrego odżywienia w fazie rozwoju kwiatów i zawiązywania owoców. Na koniec kwitnienia do pożywki należy włączyć wapń, który ma pozytywny wpływ na jakość i jędrność owoców oraz potas, który odpowiada za wielkość i smak owoców, gospodarkę wodną, ale uruchamia też wiele procesów enzymatycznych. W tym okresie potasu w pożywce powinno być co najmniej tyle co azotu, a nawet więcej – mówi Bartłomiej Drzazga.

Pełnia kwitnienia borówki w centralnej Polsce

W warunkach centrum Polski większość odmian borówki jest już w pełni kwitnienia. Wegetacja roślin jest bardziej przyspieszona, podobnie jak w zachodnich regionach kraju.

Fot. Odmiana Liberty -15.05 Łódzkie / fot. BD

Fot. Odmiana Aurora -15.05 Łódzkie / fot. BD

Fot. Odmiana Brigitta -15.05 Łódzkie / fot. BD

 Ochrona borówek w okresie kwitnienia

Na części monitorowanych plantacji widoczna jest presja zwójek, które uszkadzają zarówno liście, jak i rozwijające się pąki. Brak ochrony przed kwitnieniem nasila problemy z tym szkodnikiem. Zdecydowanie rzadziej obserwowana jest także obecność mszyc. Początek kwitnienia to czas kiedy warto zabezpieczyć borówki przed chorobami grzybowymi. W przypadku dużego ryzyka infekcji lepiej zabezpieczyć plantacje mocniejszym fungicydem systemicznym, np. dwuskładnikowym.