BlueN - dodatkowe źródło azotu dla roślin

Autor: Krystyna Zagórska 15 marca 2022 09:55

BlueN - dodatkowe źródło azotu dla roślin Produkt BlueN od firmy Corteva Agriscience jest nowością na rynku, dostępną od tego sezonu w dystrybucji firmy PUH Chemirol / fot. pr

Dnia 4 marca PUH „Chemirol” sp. z o.o. zorganizowała spotkanie prasowe, podczas którego zaprezentowany został nowy produkt od Corteva Agriscience – BlueN, oparty o Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T. Technologia zastosowana w produkcie stanowi alternatywne dla tradycyjnego nawożenia doglebowego dodatkowe źródła azotu w uprawach sadowniczych.

  • BlueN jest innowacyjnym produktem mikrobiologicznym zawierającym wolnożyjącą bakterię Methylobacterium symbioticum szczep SB0023/3 T, asymilującą azot z powietrza
  • Bakteria żyje w symbiozie z roślinami, wyłapuje azot atmosfetyczny i poprzez aktywność kompleksu nitrogenazy przekształca go do azotu amonowego – formy dostępnej dla rośliny, możliwej do budowania związków białkowych lub dalej do glutaminy – zapasowej formy azotu
  • Produkt dedykowany jest do upraw rolniczych, warzywniczych oraz sadowniczych (ziarnkowych, pestkowych i jagodowych).

Produkt BlueN od firmy Corteva Agriscience jest nowością na rynku, dostępną od tego sezonu w dystrybucji firmy PUH Chemirol. 

Partnerstwo Cortevy z PUH Chemirol

- Firma Chemirol ma bardzo podobną wizję rozwoju rolnictwa oraz nowoczesnego nawożenia. Produkt BlueN potrzebuje partnera, który byłby w stanie udźwignąć jego innowacyjność - mówił podczas konferencji  Łukasz Wieczorek, kierownik ds. marketingu w firmie Corteva Agriscience. Zapowiedział, że perspektywie 2-3 lat w ofercie firmy pojawią się nowe rozwiązania, w tym z segmentu środków biologicznych.

- BlueN jest pierwszym produktem z gamy biologicznej, którą wprowadzamy na rynek. To dla nas ważny produkt. Będziemy na nim budować przyszłość, oraz kolejne technologie nawożenia i generacje nowych produktów - dodał.

Jak przekazała Alicja Malewicz- Pełczyńska, dyrektor Działu Marketingu i PR w PUH Chemirol, firma inwestuje dynamiczny rozwój grupy, rozszerzanie asortymentu produktów, które sprostają wyzwaniom Zielonego Ładu, a w te założenia idealnie wpisuje się produkt BlueN.  - Naszą misją jest bycie partnerem i doradcą dla rolnika, czyli z jednej strony oferowanie niezbędnych narzędzi do pracy, a z drugiej strony wspieranie go wiedzą w rozwiązywaniu problemów bezpośrednio na polu - mówiła.

BlueN w sadownictwie – działanie i terminy aplikacji

Produkt nie zastąpi podstawowego nawożenia azotem, ale stanowi dodatkowe źródło tego składnika pokarmowego dla roślin. - W zależności od uprawianego gatunku rekomendujemy podać dawkę startową azotu w ilości miedzy 50 a 60 proc. całkowitego zapotrzebowania rośliny na ten składnik, czyli w przypadku jabłoni około 30-40 kg czystego N, a dopiero w drugiej dawce zastosowanie produktu BlueN. Warunkiem koniecznym, aby produkt mógł spełniać swoją funkcję jest obecność rozwiniętej i będącej w pełni wigoru blaszki liściowej, a to zapewnia nawożenie podstawowe np. szybko działająca forma salerzana. Methylobacterium symbioticum wnika do liścia poprzez aparaty szparkowe, następnie podlega namnożeniu i wychwytuje azot atmosferyczny, dostarczając dodatkowy azot roślinie, ale już w formie amonowej –  powiedział Wojciech Kukuła, doradca autorskiego Programu Doradczego FruitAkademia realizowanego przez firmę PUH Chemirol sp. z o.o.

Wojciech Kukuła, doradca autorskiego Programu Doradczego FruitAkademia realizowanego przez firmę PUH Chemirol

Symbioza pomiędzy rośliną a bakterią Methylobacterium symbioticum zapewnia stały dostęp azotu w przyswajalnej formie dla rośliny - to roślina „zgłasza” bakterii potrzebę dostarczenia dodatkowego azotu - dodał.

- Preparat należy aplikować nalistnie w momencie gdy, rośliny wytworzą dostateczną ilość blaszki liściowej – co najmniej 50 proc. masy liściowej. W uprawach truskawki, która startuje dość wcześnie, zabieg można wykonać w fazie pojawienia się co najmniej 4-6 liści zielonych. Natomiast w przypadku jabłoni dopiero w okresie około kwitnienia, gdy pojawi się więcej ulistnienia, ponieważ we wcześniejszym etapie jest zbyt mała powierzchnia a w samo kwitnienie płatki kwiatowe mogą zakryć rozwijające się liście, co uniemożliwi naniesienie na nie preparatu. U gatunków pestkowych blaszka liściowa rozwija się trochę później, w związku z czym zabieg trzeba przesunąć na okres kiedy pojawi się więcej części zielonych. Jako dobry przykład można podać śliwy japońskie, gdzie najpierw mamy kwitnienie, a dopiero później rozwijają się liście, czyli po kwitnieniu należałoby zastosować BlueN – mówił doradca.

Efektywność produktu w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych. Oprysk najlepiej wykonać w godzinach porannych przy temperaturze 10 st. C lub wyższej, oraz otwartych aparatach szparkowych. Rośliny nie powinny być pod wpływem stresu. Decydując się na zabieg należy uwzględnić prognozę pogody, aby bezpośrednio po aplikacji nie wystąpiły opady deszczu. Zagrożenie zmycia ustępuje już po 1 godzinie od wykonanego zabiegu. Ważne aby również nie aplikować produktu w obliczu stresu temperaturowego powodowanego przymrozkami wiosennymi.

Z kwestii technicznej należy również pamiętać, aby nie stosować produktu BlueN łącznie z preparatami wykazującymi działanie bakteriobójcze i/lub bakteriostatyczne np. zawierającymi miedź. W przypadku gdy zabiegi miedzią zostały już wykonane, należy wstrzymać się z aplikacją BlueN do pierwszych opadów deszczu, gdy to dochodzi do zmycia miedzi z powierzchni liści. Jeśli w pierwszej kolejności był stosowany BlueN, należy również odczekać z aplikacją związkami miedzi 1-2 doby, czas ten umożliwi wniknięcie bakterii do rośliny, dzięki czemu nie będą już podlegały destruktywnemu działaniu jonów miedziowych. Unikać należy także łącznego stosowania produktu BlueN ze środkami na bazie siarki i chloru.

Korzyści ze stosowania BlueN

Rośliny zyskują dodatkowe źródło azotu, co ma szczególne znaczenie w dobie gwałtownie rosnących cen nawozów, czy powtarzającego się w ostatnich latach problemu suszy w trakcie wegetacji, kiedy utrudnione jest pobieranie pierwiastków z gleby. Przeprowadzone badania potwierdzają wzrost ilości i jakości plonu w wielu uprawach po zastosowaniu produktu BlueN. W przypadku jabłek widoczny jest wzrost wielkości i masy owoców oraz lepsze parametry jakościowe. Jabłka o większym kalibrze trafiają do lepszej klasy cenowej w przypadku ich przeznaczenia na sortowanie. Produkt sprawdził się także w uprawach czereśni, gdzie zaobserwowano zwyżki w plonie o 12 proc. oraz w uprawach jagodowych – truskawek, borówek, malin. Dodatkowe nawożenie poprzez zastosowanie BlueN w uprawie malin wpłynęło na zwiększenie rozmiaru samego owocu i jego masy co przełożyło się na zwyżkę plonu o ok. 9 %.

Produkt BlueN jest zarejestrowany w opakowaniach 1 kg i 3 kg. – Podstawowa dawka dla upraw jagodowych, tj. truskawka wynosi 333 g na ha, w przypadku jabłoni i gatunków pestkowych: 500 g/ha, w związku z czym opakowanie 3 kg wystarcza na 9 ha plantacji truskawki i 6 ha uprawy ziarnkowych lub pestkowych. Ilość cieczy roboczej jest uzależniona od gatunku, systemu prowadzenia uprawy oraz aktualnej miąższości korony – zaawansowania ulistnienia. Ważne, aby stosować taką ilość wody, która pozwoli na dokładne pokrycie liści, a nie doprowadzi do ociekania z liści, które sprawia że wraz z wodą do gleby spływa także bakteria –  powiedział Wojciech Kukuła.

Jak przekazał doradca, wystarczająca jest jednokrotna aplikacja produktu, gdyż żywotność pojedynczej komórki bakteryjnej to 4 tygodnie i w tym czasie po wniknięciu do liścia bakteria intensywnie się dzieli kolonizując liście. Dopóty bakterie żyją w roślinie dopóki liść pozostaje aktywny, a więc cały czas dostarczają azot amonowy aż do spoczynku zimowego roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI