Biostymulacja truskawki po fali przymrozków (zdjęcia)Doradca Jagodowy - 06 kwietnia 2020 13:32


Po fali silnych przymrozków, które w wielu rejonach Polski sięgały nawet do minus 14,7 stopni C, należy przystąpić do zabiegów biostymulujących powstałe uszkodzenia. Rodzaj i częstotliwość wykonywanych zabiegów, ułatwiających roślinom regenerację, należy dopasować do skali uszkodzeń na danej plantacji.

Zespół Doradcy Jagodowego rekomenduje plantatorom wykonanie oceny uszkodzeń. Polega ona na wzdłużnym przekrojeniu szyjki korzeniowej losowo wybranych roślin i wizualnym określeniu skali uszkodzeń (Fot. 1).

{media;25665;Fot.1 Uszkodzenie szyjki korzeniowej na odmianie Honeoye (okolice Chynowa, 06.04.2020);https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/56/65/025665.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/56/65/025665_r0_620.jpg}

Niestety całonocne przymrozki o takim nasileniu i w takim długim okresie spowodowały przemrożenia pojawiających się kwiatów oraz górnych partii szyjki korzeniowej. Największe uszkodzenia mrozowe uwidaczniają się na plantacjach w ogóle nie okrytych, ale w niektórych rejonach (np. Grójeckie) przemrożenia kwiatów i górnej części szyjki korzeniowej powstały nawet pod osłoną z pojedynczej włókniny i folii perforowanej. Najbardziej ucierpiały odmiany wywodzące się z ciepłych stref klimatycznych (Asia, Arosa, Roksana) ale na niektórych plantacjach silne przymrozki spowodowały uszkodzenia na tak odpornych odmianach jak Honeoye, Marmolada i Rumba.

Aby ułatwić roślinom regenerację uszkodzonych tkanek oraz zastymulować proces formowania kwiatów z pąków uśpionych należy wykonać serię zabiegów biostymulujących. Zabiegi takie należy prowadzić regularnie co 7-10 dni, a dawki preparatów i nawozów o właściwościach stymulujących należy dopasować do zaistniałych uszkodzeń (im większe uszkodzenia tym wyższe dawki).

Przede wszystkim należy jak najszybciej wykonać oprysk niwelujący stres oksydacyjny wywołany przymrozkami:
- Asahi SL w dawce 0,6 litr na ha plus TerraSorb Complex w dawce 1,0-1,5 litr na ha

Spośród koncentratów aminokwasowych równie korzystne efekty biostymulujące można uzyskać stosując Aminocomplex (1,5-2,0 litr na ha), Aminoplant (2-3 litr na ha) lub Kaishi (2-3 litr na ha).

W kolejnym zabiegu biostymulacyjnym, który będzie przypadał na okres formowania się kwiatostanów, należy zastosować nawóz zawierający prekursory fitohormonów, co spowoduje uzupełnienie tych ważnych substancji w okresie decydującym o potencjale plonotwórczym (mogą to być np. produkty: Maxi Grow w dawce 0,5-0,75 litr na ha, Shigeki w dawce 2-3 litr na ha, Yara Frutrel 5,0 litr na ha).

Jeżeli panujące warunki pogodowe będą skrajnie niekorzystne dla procesu prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin (np. skoki temperatury, susza) do powyższego zabiegu należy rozważyć dodatek biostymulatora Asahi SL (0,6 l/ha), działającego wzmacniająco na rośliny oraz niwelującego stres oksydacyjny.

Zabieg powyższymi nawozami zawierającymi prekursory fitohormonów roślinnych należy powtórzyć, w zależności od potrzeb, jedno- lub dwukrotnie. Nawozy te można łączyć z zabiegami ochrony roślin uwzględniając rekomendacje znajdujące się na etykietach oraz ogólne zasady mieszania agrochemikaliów.

Dalsze rekomendacje mające na celu stymulowanie regeneracji powstałych uszkodzeń mrozowych będą zamieszczane sukcesywnie.