Białoruskie nawozy da się zastąpić. Zrobi to kanadyjski producent

Autor: Rzeczpospolita 17 lutego 2022 15:45

Białoruskie nawozy da się zastąpić. Zrobi to kanadyjski producent Nawozy białoruskiej firmy obłożonej zachodnimi sankcjami, nie mają, jak dotrzeć do klientów. Nie trzeba było długo czekać, że znajdą się chętni na zastąpienie swoją produkcją, powstałej luki. / fot. farmer.pl

Nawozy białoruskiej firmy obłożonej zachodnimi sankcjami, nie mają, jak dotrzeć do klientów. Nie trzeba było długo czekać, że znajdą się chętni na zastąpienie swoją produkcją, powstałej luki. Pierwszy ogłosił to producent kanadyjski - informuje Rzeczpospolita.

Kanadyjski producent nawozów potasowych Nutrien zadeklarował, że zwiększy produkcję by wypełnić lukę po białoruskich nawozach, informuje niemiecki portal finansowy „Onvista”.

Rekordowa sprzedaż nawozów potasowych

Ze względu na duży popyt ze strony rolników i nałożone już na białoruskiego producenta sankcje, już w tym roku kanadyjska spółka ma osiągnąć rekordową sprzedaż nawozów potasowych w wysokości od 13,7 do 14,3 mln ton.

W marcu będzie dostępna aplikacja dot. programu azotanowego

Jeżeli ograniczenia w imporcie produktów z Białorusi spowodują jeszcze większy wzrost popytu na globalnym rynku nawozów, Kanadyjczycy mogą jeszcze zwiększyć produkcję. W ubiegłym roku Nutrien sprzedał rekordowe 13,6 mln ton, ale ten rok zapowiada się dużo lepiej.

Chrapkę na miejsce po Belaruskali mają też producenci z Rosji, szczególnie największy konkurent - Uralkali oligarchy Dmitrija Mazepina - z pochodzenia Białorusina, urodzonego w Mińsku.

Więcej w Rzeczpospolitej. 

Nie będzie zmiany terminu wysiewu nawozów azotowych

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI