Bezdeszczowy kwiecień sprzyjał infekcjom mączniaka jabłoniwww.sadyogrody.pl - 04 maja 2020 11:25


O ile od parcha mogliśmy w kwietniu nieco odpocząć (chociaż opady w ostatnich dniach sprawiły, że parch rozpoczął infekowanie sadów), to niestety słoneczna bezdeszczowa pogoda w kwietniu sprawiła, że były doskonale warunki do rozwoju mączniaka jabłoni. Czy mączniak zabieli nam sady?

Wiosna tego roku to czas ogromnej suszy. Prognozy na początek tygodnia wprawdzie pokazują opady, lecz będą one lokalne i bardziej na północy i zachodzie Polski. Temperatura okresowo spadnie do ok 12-17 st.C. W środę opady mają już objąć cały kraj. Temperatura ma spaść do 11-15 st.C. Niestety prognozy długookresowe pokazują, że wysokie, ponadprzeciętne temperatury mogą się utrzymywać w dużej części Europy przez następne kilka miesięcy. Ciepłej pogodzie mogą również towarzyszyć lokalnie opady deszczu, które jednak będą niższe niż w ostatnich latach.

W ostatnich dniach mieliśmy swoisty mix pogodowy. Stosunkowo upalny i słoneczny kwiecień zakończył się opadami. Czyli kwiecień – mączniak, końcówka kwietnia – parch.

{media;26072;;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/60/72/026072.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/60/72/026072_r0_620.jpg}

Firma BASF na ten okres ochrony zaleca Sercadis®. Produkt ten zwalcza parcha i mączniaka jednocześnie. - Przy doborze preparatu należy teraz szczególnie zwrócić uwagę na temperatury w jakich on działa. Tomasz Lewandowski z firmy BASF zaznacza, że Sercadis® działa w szerokim zakresie temperatur. Więc teraz, kiedy mają one spaść nawet do ok 11 st.C jest on dobrym wyborem.

Czy już czas na triazole? - Grupą substancji aktywnych, która również jest dedykowana do walki m.innymi z parchem, są triazole. Pamiętajmy jednak, że triazole lepiej działają w wyższych temperaturach. Dlatego zalecam aby zostawić sobie zabieg tymi substancjami aktywnymi na drugą część sezonu kiedy to temperatury będą wyższe a "plamy parch wyjdą" na liście i zawiązki. Zwłaszcza, że zgodnie ze strategią antyodpornościową ta grupa substancji aktywnych powinna być stosowana w sezonie max 2-3 razy - dodaje Tomasz Lewandowski z firmy BASF.