Bez wapnia będzie ciężko o dobry plon

Autor: Krystyna Zagórska 16 sierpnia 2022 08:48

Bez wapnia będzie ciężko o dobry plon Jak przystąpić do nawożenia sadów przed zbiorami?/ fot. sadyogrody

Zbliża się okres przedzbiorczy. O kondycję sadów jabłoniowych w rejonie Grójca i Białej Rawskiej oraz o bieżące zalecenia dotyczące nawożenia zapytaliśmy przedstawicielkę firmy Timac Agro Polska, Agnieszkę Lenart, regionalną dyrektor ds. sprzedaży.

- W większości sadów które odwiedzam zbiory będą na normalnym poziomie. Przymrozki wiosenne nie poczyniły większych szkód. W niektórych regionach - Sadków Szlachecki czy rejon Tartaczka (pow. grójecki) doszło do pewnych strat związanych z przymrozkami, ale w poszczególnych odmianach. Najbardziej ucierpiał Golden, zwłaszcza w kwaterach, gdzie powstają zastoiska mrozowe. Na zawiązkach innych odmian obserwowano obrączki mrozowe oraz zdeformowania powstałe na skutek ujemnych temperatur. Przymrozki nie wpłynęły niekorzystnie na ilość plonów, natomiast nie wszędzie jabłka będą dobrej jakości. Część sadowników poczyniła kroki związane z oszczędnościami i mimo wszystko w tym roku w wielu sadach ochrona i nawożenie nie były na wystarczającym poziomie – mówi Agnieszka Lenart.

W sadach zadbanych nie ma większych problemów z gorzką plamistością podskórną i z nekrotyczną plamistością liści na Goldenie. Związane jest to z uregulowanymi warunkami zasobności gleby oraz odpowiednim zaopatrzeniem w wapń. Gorzka plamistość podskórna może się pojawić, zwłaszcza na odmianach wrażliwych typu Ligol czy Szampion. Na przykład w przypadku, gdy doszło do przemrożenia tkanek przewodzących. Wówczas transport składników pokarmowych, głównie wapnia jest na niewystarczającym poziomie – dodaje.

Nawożenie sadów przed zbiorami

- Na obecnym etapie ważne jest dostarczanie wapnia i budowanie jakości przechowalniczej owocu. Zwracajmy uwagę na wielkość dawki, które można zastosować w nieco wyższych temperaturach nie powodując ordzawień na jabłkach. Rekomendujemy produkt Elite w dawce 4 l/ ha. Przed zbiorami trzeba wykonać 4 zabiegi w odstępie 5-7 dni. Istotne na ten moment jest także zaopatrzenie roślin w bor i potas. Przy aplikacji potasu należy zachować ostrożność, aby utrzymać odpowiedni stosunek tego pierwiastka do wapnia – zaznacza.

W okresach suszy pobieranie przez roślinę składników pokarmowych jest znacznie utrudnione. Część sadowników ma możliwość podania nawozów przez fertygację, dzięki temu roślina jest zaopatrzona w odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych w newralgicznych okresach. Na tą chwilę w zalecane jest nawożenie potasem i azotem (KSC III Czerwony), oprócz tego pamiętać należy o wapniu, który podajemy w zabiegach dolistnie.

- W naszych produktach do fertygacji i nawozach krystalicznych, zawarty jest kompleks biostymulacyjny PHYT-ACTYL o działaniu biostymulującym i antystresowym. Wpływa on na lepszą wydajność roślin oraz wzmocnienie fotosyntezy, co ma szczególne znaczenie w letnich miesiącach, kiedy wysokie temperatury mogą ograniczać procesy zachodzące w roślinie, w tym fotosyntezę, bądź przyspieszać transpiracje wody z tkanki zielonej. Produkt ten znacznie wspomaga fizjologię rośliny w zwłaszcza w okresie upałów – mówi.

Dobre wybarwienie jabłek

- Na chwilę obecną nie mamy jeszcze dużych różnic temperatur między nocą a dniem, w związku z czym wybarwianie się jabłek może być utrudnione, dlatego też zalecamy naszym klientom produkty fosforowo-cynkowe i mangan. Fosfor w znacznym stopniu wpływa nie tylko na procesy energetyczne w roślinie, ale również poprawia wybarwianie się owoców. Cynk natomiast przygotowuje rośliny do lepszego przezimowania. Mangan podany w tym okresie wpływa na zachowanie zasadniczej barwy skórki owocu – wskazuje.

Sadownicy szukają oszczędności. Obecny rok jak i ubiegły, to lata szczególnie trudne dla producentów, dlatego warto wybierać produkty, które wykazują działanie różnorodnie. Nie tylko zadbają o jakość jabłek przed zbiorami, poprawę wybarwienia, ale również przygotują drzewa do lepszego przezimowania. Nawożenie powinno być zawsze oparte o wyniki analiz gleby. W sadach wykorzystujemy nasze skanery. Urządzenia te pozwalają określić stan zasobności gleby w składniki pokarmowe. Korzystamy również z usług Stacji Chemiczno- rolniczych. Jesienią będziemy przymierzać się do oceny bilansu składników, uzupełnienia wapnia odżywczego, wyrównania pH gleby – podsumowuje Agnieszka Lenart.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI