
O możliwościach ochrony sadów i plantacji jagodowych przed tarcznikiem niszczycielem, oraz innymi szkodnikami i chorobami, które przysporzyły plantatorom problemów w sezonie 2022 dyskutowano podczas Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer Crop Science 8 grudnia w Warszawie.
Podczas Forum Doradców Sadowniczych omawiano problemy w ochronie sadów i plantacji jagodowych na podstawie obserwacji z minionego sezonu.
Tarcznik niszczyciel – silna presja szkodnika w sadach
dr hab. Katarzyna Golan i Radosław Suchorzewski z firmy Bayer Crop Science/ fot. sadyogrody
O zagrożeniu ze strony tarcznika niszczyciela informowała dr hab. Katarzyna Golan prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Tarcznik niszczyciel jest dużym zagrożeniem dla polskich sadów jabłoniowych, ale i innych upraw jagodowych. Pojawiły się liczne doniesienia, że szkodnik zasiedla także sady gruszowe, czereśniowe oraz jeżyny, czy czarne porzeczki. W efekcie żerowania tarcznika można zaobserwować przebarwienia, nabrzmienie, pękanie kory i wycieki gumy. Masowe wystąpienie tego szkodnika powoduje zaburzenie działalności systemu przewodzącego rośliny, co przyczynia się do osłabienia drzew i obniżenia plonu. Po 2-3 latach drzewa obumierają. Najłatwiej stwierdzić żerowanie szkodnika na zawiązkach a później na owocach, w postaci charakterystycznej czerwono-fioletowej obwódki. W zależności od przebiegu pogody wiosną, zmienny jest termin pojawu szkodnika. Wiosna w 2019 roku była ciepła i wczesna, co spowodowało wcześniejsze pojawienie się tarcznika - początek lotu samców ok. 20 maja (na podstawie pułapek feromonowych). W sezonie 2020 wysokie temperatury przyspieszyły rozwój i pierwsze osobniki obserwowano 6 maja. W roku 2021 i 2022 wylot samców odbywał się kolejno w terminie 26 maja i 22-30 maja. Coraz więcej gospodarstw jest objętych monitoringiem, dzięki któremu można określić pojaw szkodnika.
W krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Włochy, bardzo dobrze opracowana jest technologia zwalczania tarcznika niszczyciela. W ochronie ważną rolę odgrywają preparaty olejowe. Zabiegi należy przeprowadzić wczesną wiosną w okresie bezlistnym w początkowym etapie rozwoju pąków. W czasie wykonywania zabiegu istotna jest technika zabiegu – pokrycie całych drzew cieczą roboczą, co wiąże się z podwójnym przejazdem ciągnika wzdłuż rzędu. Następnym terminem zwalczania tarcznika niszczyciela jest pojaw larw L1.
W ochronie przeciwko tarcznikowi stosuje się także preparaty na bazie silikonów, które działają na szkodnika kontaktowo.
Od 2020 r. firma Bayer Crop Science kontynuuje badania nad tarcznikiem niszczycielem oraz nad możliwościami jego zwalczania w sadach i plantacjach jagodowych, w tym borówki wysokiej. W doświadczeniach oceniana jest efektywność preparatu Movento 100 SC i środka zawierającego flupyradifuron (Sivanto Prime) w ograniczaniu populacji tego szkodnika. Oba preparaty zastosowane w różnych kombinacjach, dały bardzo dobrą skuteczność w zwalczaniu tarcznika. W trakcie oceny pędów potwierdzono, że wykonanie 2-3 zabiegów, w zależności od kombinacji ww. preparatami, daje efektywność w zwalczaniu tarcznika na poziomie 70-80 proc.
Jak przekazał Tomasz Gasparski, firma stara się uzyskać na nowy sezon rejestrację preparatu Sivanto Prime w ochronie jabłoni i gruszy o kolejne zastosowania, aby środek można było aplikować przeciwko tarcznikowi w okresie zagrożenia. Oprócz tego planowane jest rozszerzenie rejestracji o możliwość stosowania w uprawie m.in. marchwi przeciwko bawełnicy topolowo-marchwianej, w gatunkach pestkowych, tj. śliwa, wiśnie, czereśnie oraz w uprawie jagodowych – malina, porzeczka, borówka wysoka. O szczegółach będziemy informować na naszym portalu.
Magdalena Cieślak podczas spotkania przedstawiła efekty stosowania preparatów Movento, Sivanto, Luna Care w mieszaninach ze środkami ochrony roślin oraz produktami nawozowymi na podstawie doświadczeń przeprowadzonych w Sadowniczej Stacji Badawczej Bayer w Kozietułach Nowych.
Pierwsze omawiane doświadczenie zostało wykonane przeciwko mszycy jabłoniowej na odmianie Cortland z preparatem Movento w tank-mixach z fungicydami, w tym środkiem Luna Care i insektycydami zwalczającymi owocówki i zwójkówki. We wszystkich zastosowanych kombinacjach skuteczność tego preparatu była na wysokim poziomie. W kolejnym doświadczeniu uwzględniono także preparat Movento z nawozami aminokwasowymi, algowymi i wieloskładnikowymi. W mieszaninie z aminokwasami i algami zanotowano delikatny spadek skuteczności. W etykiecie Movento nie rekomenduje się mieszanin zbiornikowych z nawozami dolistnymi.
W trakcie sezonu przeprowadzono doświadczenie z preparatem Sivanto Prime w zabiegu przed okresem kwitnienia w kombinacjach z fungicydami przeciwko sprawcy parcha jabłoni i mączniaka, jak również produktami aminokwasowymi, i algowymi. Przeprowadzono oceny pod kątem fitotoksyczności na kwiatach, liściach rozetowych i pędach. Nie stwierdzono żadnych niepokojących objawów fitotoksyczności. Testy wykonano także w późniejszym okresie – po kwitnieniu w momencie, kiedy zawiązki odmian Szmpion i Golden osiągnęły już 10 mm, w tym przypadku we wszystkich kombinacjach nie było problemów, ani oznak fitotoksyczności na roślinach.
2022 r. był kolejnym sezonem oceny preparatu Luna Care w mieszaninie z aminokwasami, algami i miedzią w kwaterze z odmianą gruszy Konferencja w okresie kwitnienia. W kombinacji z preparatem algowym i aminokwasowym doszło do ‘kłaczenia się’ i rozwarstwienia roztworu. Firma nie zaleca stosowania Luny Care w mieszaninach z produktami na bazie aminokwasów i alg. W przypadku preparatów miedziowych (tlenek miedzi oraz miedź systemiczna) trzeba zachować co najmniej 5 dniowy odstęp między zabiegiem tym fungicydem, a preparatem miedziowym.
Natomiast w przypadku mieszanek Luny Care z Movento, Sivanto, czy z proheksadionem wapnia nie zaobserwowano objawów fitotoksyczności.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,71 -0,16%
GBP
5,28 -0,83%
USD
4,28 -1,04%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr