Bayer wprowadza insektycyd z nową substancją czynnąKrystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl - 21 grudnia 2018 15:01


Portfolio insektycydów firmy Bayer wkrótce uzupełni nowy produkt – Sivanto Prime 200 SL. Od 2019 r. będzie on zalecany w ochronie przedkwitnieniowej w sadach jabłoni i grusz.

6 grudnia br. w Warszawie odbyło się Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer, podczas którego zapowiedziano nowy produkt do ochrony sadów oraz omówiono efekty jego stosowania na polach doświadczalnych. Radosław Suchorzewski, Grower Manager uprawy ogrodnicze w firmie Bayer, zaprezentował możliwości insektycydu Sivanto Prime 200 SL, który bazuje na nowej substancji czynnej flupyradifuron – związku z nowej podgrupy chemicznej butenolidów, IRAC 4D. (TUTAJ pisaliśmy już na temat)

Środek przeznaczony jest do zwalczania szkodników kłująco-ssących w uprawach sadowniczych m.in. mszyca jabłoniowo-babkowa, mszyca jabłoniowa, owocnica jabłkowa, miodówka gruszowa plamista, a także warzywnych jak na przykład mączliki czy mszyca ogórkowa, brzoskwiniowa, mszyca ziemniaczana smugowa (działanie na układ nerwowy poprzez nikotynowy receptor acetylocholiny nAChR).

Jak informował Radosław Suchorzewski, w Polsce substancja czynna flupyradifuron jest zarejestrowana do zwalczania szkodników w sadach jabłoniowych i gruszowych, na polach chmielu oraz w uprawach szklarniowych truskawki, warzyw takich jak pomidor, papryka, ogórek, oberżyna i roślin ozdobnych. Na świecie szerokie spektrum zwalczanych szkodników dotyczy nie tylko w upraw sadowniczych i warzywniczych, ale również plantacji kawowca czy bawełny.

Podczas spotkania przypomniano również o rozszerzeniu rejestracji fungicydu Teldor 500 SC. Od 2018 r. preparat może być stosowany do ochrony przed szarą pleśnią dodatkowych gatunków roślin jagodowych – jeżyna, malinojeżyna, porzeczka czarna, biała i czerwona, borówka wysoka, agrest oraz żurawina.

Więcej o zmianach w portfolio produktowym firmy Bayer >>> Forum Doradców Warzywnych: Podsumowanie sezonu, nowe produkty w ochronie

Wyniki doświadczeń insektycydowych prowadzonych w stacjach doświadczalnych firmy Bayer przedstawił Tomasz Gasparski, zaznaczając, że znany sadownikom Movento 100 SC oraz nowy preparat Sivanto Prime 200 SL uzupełniają się w strategiach ochrony sadu. Od 2019 r. Sivanto będzie zalecany do stosowania przeciwko mszycy jabłoniowo-babkowej we wczesnym terminie ochrony, przed kwitnieniem w dawce 0,4 l/ha, natomiast Movento po okresie kwitnienia.

Przeprowadzone badania terenowe i laboratoryjne potwierdziły bardzo niską toksyczność preparatu Sivanto dla pszczół oraz innych zapylaczy (nie należy stosować mimo wszystko w mieszaninach z fungicydami z grupy IBE np. triazole na roślinach w czasie kwitnienia/ lub odwiedzanych przez pszczoły). Wczesna przedkwitnieniowa aplikacja insektycydu nie ogranicza aktywności Dziubałka gajowego (Anthocoris nemorum) – naturalnego wroga miodówki gruszowej. Produkt bezpieczny jest dla organizmów pożytecznych – dobroczynków, biedronek, larw bzygowatych i złotooków.

Sivanto Prime 200 SL działa systemicznie i kontaktowo. Dzięki właściwościom translaminarnym, jest skuteczny przeciwko szkodnikom żerującym na spodniej stronie liścia. Jak wskazano na przykładzie omawianych doświadczeń, po naniesieniu insektycydu na powierzchnię liścia, efekty działania preparatu obserwuje się po 240 minutach – mszyca przestaje wydzielać spadź. Całkowite zwalczenie szkodnika następuje po 3-4 dniu, gdy substancja środka przemieści się po całej roślinie.

Szymon Jabłoński, młodszy specjalista ds. doświadczalnictwa w firmie Bayer, podsumował sezon 2018 omawiając doświadczenia fungicydowe oraz najczęstsze przyczyny niepowodzeń w zwalczaniu mączniaka jabłoni.

Prawidłowe wykonanie zabiegów fungicydowych polega zarówno na wyznaczeniu właściwego terminu rozpoczęcia ochrony, jak również dobraniu odpowiednich preparatów. Podstawią wiosennej ochrony jabłoni przed mączniakiem powinny być zabiegi zapobiegawcze (preparaty siarkowe, strobilurynowe). Na przykładzie przedstawianego doświadczenia, preparat Zato 50 WG wykazał wysoką efektywność w ochronie liści na długopędach przed infekcjami wtórnymi (84 proc. skuteczności). Dlatego warto stosować ten produkt przed i po kwitnieniu – szczególnie, gdy wiosną utrzymują się niskie temperatury powietrza.

W walce z mączniakiem jabłoni konieczna jest prawidłowa agrotechnika (jako uzupełnienie programów ochrony) – ważne, by prowadzić systematyczne lustracje i usuwać z sadu wszelkie objawy występowania mączniaka na fragmentach pędów czy rozetach przed kwitnieniem i w późniejszej części sezonu wegetacji.