Testy, które rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu w Meksyku, skoncentrują się na dwóch odmianach pomidorów o średniej odporności na wirusa ToBRFV. Odmiany wykazują niewielkie objawy wirusa na liściach i / lub owocach lub nie wykazują ich wcale.

ToBRFV został po raz pierwszy zaobserwowany w 2014 roku i szybko rozprzestrzenił się w różnych częściach świata. Wirus stanowi wyzwanie dla rolnictwa, ponieważ bardzo łatwo można go przenosić wieloma drogami, m.in. przy użyciu narzędzi rolniczych oraz wraz z wodą, czy glebą.

- ToBRFV może szybko zniszczyć uprawy pomidorów. Dlatego firma Bayer pracuje nad produktem, który pomoże rolnikom w walce z tą chorobą. Kontynuujemy badania nad różnymi odmianami pomidorów, aby jak najszybciej udostępnić rolnikom kolejne innowacyjne odmiany - powiedział J.D. Rossouw, dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Bayer Vegetable Seeds. 

Firma Bayer zakłada, że nowe odmiany mogą być sprzedawane komercyjnie w Meksyku w 2021 r., a później będą również oferowane na innych rynkach na całym świecie.