Bayer prezentuje nowości ogrodnicze na sezon 2021

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 25 stycznia 2021 08:23

Bayer prezentuje nowości ogrodnicze na sezon 2021 Firma Bayer przedstawiła nowości produktowe pod hasłem „Innowacje dla Rolnictwa Zrównoważonego”/ fot. materiały prasowe

W 2020 roku firma Bayer uzyskała rozszerzenia rejestracji kilku ważnych produktów dla upraw ogrodniczych. 21 stycznia podczas konferencji online przedstawiono nowości produktowe, w tym technologię insektycydową D-ACT pod wspólnym hasłem „Innowacje dla Rolnictwa Zrównoważonego”.

Strategia firmy Bayer koncentruje się wokół rolnictwa zrównoważonego. - Naszym celem jest stworzenie rozwiązań dopasowanych do potrzeb dzisiejszego rolnictwa, zrównoważonego systemu gospodarowania. Co roku inwestujemy ponad 2 mld euro, aby nasze laboratoria mogły pracować pełną parą i dostarczać rolnikom potrzebne rozwiązania z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa. Zrównoważony rozwój można osiągnąć poprzez podejście zintegrowane, także dzięki rozwiązaniom cyfrowym, które pozwolą rolnikom lepiej przewidywać zagrożenie ze strony patogenów i dobrze zarządzać uprawami – mówił podczas konferencji Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji.

Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji/ fot. materiały prasowe

W ramach akcji Forward Farming Bayer w ubiegłym roku nawiązał współpracę z gospodarstwem rolnym w woj. łódzkim, by popularyzować ideę zrównoważonego rolnictwa przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii uprawy i ochrony roślin.

Jakie cele ma firma na rok 2021? Rolników coraz bardziej dotykają zmiany klimatyczne, w społeczeństwie dużo mówi się także o śladzie węglowym i czystości powietrza w okresie zimowym. W 2021 Bayer zamierza skupiać się na działaniach, które umożliwią ograniczenie śladu węglowego w produkcji rolniczej.

Od 2012 roku prowadzona jest kampania edukacyjna „Grunt to Bezpieczeństwo”. W sezonie 2021 akcja będzie kontynuowana pod nazwą „Grunt to Zrównoważenie”. W poprzednich edycjach poruszano tematy związane m.in. ze stosowaniem oryginalnych środków ochrony roślin, jakością plonów, ochroną gleby i wód w gospodarstwie, zmianami klimatu i bioróżnorodnością. Tegoroczna edycja kampanii koncentruje się na zagadnieniach związanych z rolnictwem zrównoważonym. 

- Innowacje pozwalają rolnikom lepiej gospodarować w sposób zrównoważony. Firma Bayer w ostatnich pięciu latach wprowadziła 23 nowe produkty i nowe formulacje. Cieszymy się, że w każdym roku możemy zaoferować innowacje wspierające potencjał rolników w kluczowych dla polskiego rolnictwa segmentach produkcji – mówiła Iwona Krych-Stec, dyrektor Działu Marketingu Crop Science Bayer.

Nowe rozszerzenia rejestracyjne dla ogrodnictwa

Radosław Suchorzewski, Grower Manager uprawy ogrodnicze/ fot. materiały prasowe

W trakcie spotkania Radosław Suchorzewski, przedstawił zmiany i nowości w rejestracji produktów dedykowanych uprawom ogrodniczym.

Rejestracja znanego insektycydu Movento 100 SC została rozszerzona o kolejne uprawy jagodowe. W ub. sezonie preparat  stosowano już w uprawach truskawki i porzeczki. Teraz w etykiecie znalazła się również borówka wysoka. Zgodnie z zaleceniami, środek należy aplikować po kwitnieniu, w okresie od początku rozwoju owoców do fazy zaawansowanego ich dojrzewania (BBCH 71-85), w dawce 0,75 l/ha. Movento zwalcza mszyce, czerwce, szpeciela pączkowego borówki, pryszczarka borówkowca.

Nowa rejestracja daje możliwość zastosowania środka także w uprawach agrestu, aronii, jagody kamczackiej przeciwko mszycom, czerwcom i przędziorkom. 

Preparat biologiczny Serenade ASO, oparty o szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis, od tego sezonu będzie można przeznaczać do ochrony jabłoni przed zarazą ogniową. Środek zaleca się stosować zapobiegawczo od początku fazy kwitnienia do końca fazy rozwoju owoców, gdy osiągają 90% typowej wielkości (BBCH 60-79).  Nowa etykieta zezwala także na aplikację preparatu przeciwko zgniliźnie twardzikowej w uprawie rzepaku ozimego oraz rizoktoniozie ziemniaka. 

Znacznemu rozszerzeniu ulegała także etykieta środka Fitter, zawierającego w swym składzie nienasycone kwasy karboksylowe uzyskane z oliwy z oliwek. Preparat działa powierzchniowo na roślinie; na szkodnika działa kontaktowo poprzez uszkodzenie kutykuli i zaburzenie osmoregulacji.

Według nowej etykiety insektycyd można stosować przeciwko mszycom i przędziorkom w uprawach tj. borówka, malina, truskawka, porzeczki, agrest, aronia, jagoda kamczacka, a także gatunków pestkowych – wiśnia, czereśnia, śliwa oraz w sadach gruszowych. Nowa rejestracja obejmuje także gatunki warzyw. Fitter zwalcza mszyce i mączliki w uprawach warzyw kapustnych takich jak: kapusta głowiasta, kalafior, brokuł, kapusta pekińska, pak-choi, jarmuż, kalarepa. Stosowany może być przeciwko mszycom w uprawach ogórka, cukinii, kabaczka, patisona, marchwi, pietruszki, melona, dyni (zastosowanie obejmuje uprawy w gruncie i pod osłonami).

Na sezon 2021 firma Bayer wprowadza nową technologię insektycydową ochrony rzepaku D-ACT, składającą się z dwóch produktów Decis Mega (deltametyna) i Kestrel 200 SL (acetamipryd). Oprócz rzepaku można ją stosować również przeciwko szkodnikom w uprawie ziemniaków i jabłoni. W ofercie firmy pojawił się także nowy fungicyd Input Triple do stosowania w zbożach. Zawiera w swym składzie substancje czynne: proquinazyd, protiokonazol, spiroksamina.

Więcej nt. nowości w ochronie upraw rolniczych w serwisie Farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI