Bayer podał wyniki finansowe po trzech kwartałach br.wnp.pl - 05 listopada 2020 14:26


Niemiecki koncern chemiczny Bayer, czołowy na świecie producent farmaceutyków i środków ochrony roślin, podał wyniki finansowe po trzech kwartałach obecnego roku. Przez różnego rodzaju odpisy firma zanotowała gigantyczną stratę w wysokości ponad 10,8 mld euro. Mimo wszystko spółka ma powody do zadowolenia - podaje wnp.pl.


W samym trzecim kwartale spółka poniosła stratę w wysokości ponad 2,74 mld euro. Rok wcześniej była na plusie. Zarobiła bowiem „na czysto” niespełna 1,04 mld euro. Po trzech kwartałach spółka zanotowała stratę w wysokości ponad 10,8 mld euro. Po dziewięciu miesiącach ubiegłego roku był to zysk na poziomie prawie 2,68 mld euro.

Co takiego się stało?

Wraz z zakupem amerykańskiego koncernu Monsanto Bayer przejął zobowiązania prawne. I właśnie z nimi związane są obecne problemy firmy. Monsanto to producent środka zwalczania chwastów Roundup. Oskarżany jest on o przyczynianie się do nowotworów. Firma porozumiała się z osobami chcącymi pozwać ją za Roundup. W tym celu zawiązała wielomiliardowe rezerwy.

Jak bez tych specjalnych wydarzeń wyglądałyby wyniki firmy?

Przychody po trzech kwartałach wyniosłyby 31,405 mld euro, spadek rok do roku o 0,1 proc. EBITDA firmy (zysk operacyjny przed opodatkowaniem i amortyzacją) rok do roku wzrósłby o 0,8 proc. do 9,069 mld euro.

- Pomimo słabego kwartału i znacznego wpływu pandemii, dzięki rygorystycznemu zarządzaniu kosztami i przyspieszeniu, nasza sprzedaż skorygowana o różnice kursowe i portfel, a także podstawowy zysk na akcję w pierwszych dziewięciu miesiącach roku były na tym samym poziomie, co rok wcześniej - powiedział Werner Baumann, prezes zarządu Bayera.

Więcej w serwisie Wnp.pl.