Pierwsza zmiana rejestracyjna dotyczy preparatu Zato 50 WG. Dotychczasowa etykieta tego środka zawierała możliwość stosowania w uprawach jabłoni przeciwko parchowi i mączniakowi w mieszaninie z preparatem Antracol, który w 2019 roku został wycofany z rynku. Nowa etykieta daje możliwość stosowania Zato w uprawach jabłoni wyłącznie przeciwko gorzkiej zgniliźnie jabłek. W etykiecie rejestracyjnej pojawił się także zapis informujący o długości okresu karencji w uprawie truskawek – wynosi on 3 dni.

Rozszerzeniu uległa etykieta rejestracyjna insektycydu Movento 100 SC. W sezonie 2020 preparat można było już stosować w uprawie roślin jagodowych takich jak truskawka i porzeczki. Teraz w etykiecie rejestracyjnej znalazła się również borówka wysoka, agrest, aronia, jagoda kamczacka oraz żurawina.

Kolejnym produktem z rozszerzoną rejestracją jest Serenade ASO, zawierający szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Dzięki nowej etykiecie możliwe będzie stosowanie środka przeciwko zarazie ogniowej w uprawach jabłoni, w tym także uwzględnienie w programach ochrony z Luną Care 71,6 WG, która ma działanie ograniczające choroby bakteryjne.

Firma uzyskała także rozszerzenie rejestracji preparatu Fitter, do tej pory stosowanego w uprawach sadowniczych w truskawce pod osłonami. Dzięki nowej rejestracji, produkt będzie można zastosować w kolejnym sezonie w ochronie innych owoców jagodowych– borówki, jagody kamczackiej, maliny, jeżyny, a także w gatunków pestkowych (wiśnia, czereśnia, śliwa) oraz w uprawie gruszy. Preparat przeznaczony jest do zwalczania szkodników kłująco-ssących, m.in. mszyc i przędziorków. Rozszerzona rejestracja oznacza większe możliwości ochrony również w innych uprawach oraz w gospodarstwach ekologicznych. Fitter jest produktem pochodzenia roślinnego, zawiera w swym składzie kwasy karboksylowe pozyskane z oliwy z oliwek.

Nowością w ofercie firmy Bayer w sezonie 2021 będzie technologia insektycydowa D-ACT, składająca się z połączenia dwóch produktów Decis Mega 50 EW (deltametryna) i Kestrel 200 SL (acetamipryd). Zestaw produktów przygotowany jest do stosowania m.in. w uprawach rzepaku, ziemniaków oraz w sadach jabłoniowych przeciwko owocówce i mszycom.

Czytaj także :

 Co nowego w doświadczeniach sadowniczych firmy Bayer?