Bayer na EEC: Wyzwania dla rolnictwa są dziś największe od dekad

Autor: AK, farmer.pl 27 kwietnia 2022 19:39

Bayer na EEC: Wyzwania dla rolnictwa są dziś największe od dekad Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji; Fot. PTWP

Rolnictwo znajduję się w takim miejscu, że to ono może stać się odpowiedzią nie tylko na wiele problemów związanych ze zmianami klimatu. Staje się także szalenie ważne w obliczu dziejących się na naszych oczach zmian geopolitycznych i zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie.

Zdaniem Antoine Bernet, Country Division Head Poland, Baltics, Czech Republic, Slovakia at Bayer Crop Science odpowiedzią na aktualne wyzwania w rolnictwie jest promowany od lat przez firmę model rolnictwa zrównoważonego.

Rolnictwo zrównoważone to kompromis łączący oczekiwania zarówno konsumentów jak i rolników. Model, godzący także spory pomiędzy politykami ustanawiającymi przepisy w UE, a rolnikami, którzy muszą te prawa realizować w swoich gospodarstwach.

Dlaczego bardzo ważne szczególnie teraz jest zrównoważone rolnictwo?

- Za 25 lat będziemy mieć 10 miliardów mieszkańców, którzy potrzebować będą żywności. Równocześnie będziemy mieć mniej zasobów naturalnych, a zmiany klimatu, coraz częściej ograniczać będą plony roślin uprawnych. Mamy też więcej emisji gazów cieplarnianych, które musimy ograniczać i w związku z tym rolnicy muszą produkować więcej mając do tego mniej zasobów i to jest problem przed którym obecnie stoimy. Aktualnie dodatkowo dochodzi nowe środowisko geopolityczne. Mamy wojnę na Ukrainie, która powoduje, że presja jest większa niż kiedykolwiek – mówił podczas debaty Antoine Bernet.

Zdaniem Berneta w obecnej sytuacji szczególnego znaczenie odgrywa zrównoważone rolnictwo. Aby takie rolnictwo mogło sprawnie funkcjonować należy inwestować w badania i rozwój oraz trzeba uwolnić innowacje, które rynek dostarcza i następnie nauczyć rolników z nich korzystać.

Czytaj więcej na farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI