×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bawełnica korówka - zwalczanie podczas zbiorów jabłek

Autor: dr Michał Hołdaj, Instytut Ogrodnictwa – PIB, Skierniewice 05 listopada 2022 13:14

Bawełnica korówka - zwalczanie podczas zbiorów jabłek Jaka strategia zwalczania bawełnicy korówki w trakcie zbiorów jabłek?/ fot. M. Hołdaj

Niespotykanie w ostatnich latach chłodny wrzesień sprawił, że producenci owoców mogli, na chwilę, zapomnieć o szkodnikach w swoich sadach. Jednak, już znaczne ocieplenie pogody w październiku spowodowało ponowne, pojawienie się w sadach kolonii mszyc.

Do Zakładu Ochrony Roślin, Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach docierały w ostatnich dniach sygnały, z różnych rejonów Polski, o masowym pojawie bawełnicy w sadach jabłoniowych. Wielu z producentów pytało co można o tej porze roku jeszcze poradzić. Problem nie jest prosty do rozwiązania, ponieważ w części kwater owoce są jeszcze na drzewach, a w innych już dawno są zebrane. Dlatego nie ma jednego modelu, który sprawdzi się we wszystkich sadach.

Bawełnica w miejscu cięcia/ fot. M.Hołdaj

W tej części sezonu mszyce występujące na jabłoni, w tym wspomniana bawełnica powinny szykować się do „zimowania”. W przypadku mszycy jabłoniowej czy jabłoniowo-babkowej jest to czas składania jaj zimujących a jeśli mówimy o bawełnicy korówce to zimują larwy, przeważnie II stadium oraz osobniki dorosłe. Sprzyjające warunki atmosferyczne panujące w ostatnich dniach powodują jednak, że część populacji mszyc nadal jest obecne na drzewach generując kolejne, liczne pokolenia. Jest to o tyle istotne, że im większa populacja przezimuje tym większe problem z mszycami wystąpią w przyszłym sezonie! Wymienione w tekście gatunki mszyc generują nawet kilkanaście pokoleń w roku i stanowią od wielu lat duży problem, w większości sadów jabłoniowych w wielu rejonach Polski.

Gdzie szukać bawełnicy korówki?

Miejsce żerowania bawełnicy na pniach, konarach i pędach o tej porze roku jest łatwe do zauważenia nawet ze znacznej odległości. Na drzewach jest coraz mniej liści a kolonie mszyc są pokryte białym, charakterystycznym nalotem przypominającym kłaczki waty.

Kolonia bawełnicy korówki/ fot. M.Hołdaj

W okolicy kolonii mszyc można zaobserwować również liczne mrówki, które są wabione przez słodkie, lepkie odchody zwane spadzią.

Szkodliwość bawełnicy korówki

Bawełnica jest gatunkiem żerującym cały sezon na jednym żywicielu. Przy masowym żerowaniu kolonie bawełnicy zasiedlają praktycznie wszystkie części rośliny: pnie, konary, gałęzie oraz pędy. Bardzo chętnie tworzą kolonie w miejscach zranień powstałych np. po przycinaniu drzew, zrywaniu owoców jak również w drobnych spękaniach kory. Zasiedlają zarówno młode jak i bardzo stare drzewa. W miejscu żerowania mszycy powstają charakterystyczne guzy. Przez rany powstałe w wyniku pęknięcia kory (guzy) może dochodzić do infekcji patogenów powodujących choroby kory i drewna. Silnie zasiedlone drzewa słabiej rosną, plonują i są bardziej wrażliwe na przemarzanie. Szkodliwość mszycy jest zależna od jej liczebności w sadzie.

Lustracja sadów pod kątem bawełnicy

Obecność szkodnika należy monitorować przez cały sezon co najmniej raz w tygodniu. Próg zagrożenia będzie przekroczony kiedy w próbie 50 losowo wybranych drzew na powierzchni 1 hektara stwierdzi się obecność kolonii mszyc na dwóch z nich.

Zwalczanie bawełnicy w trakcie zbiorów

W okolicach zbiorów jedyną zarejestrowaną substancją do ograniczania żerowania tego szkodnika jest acetamipryd. Dodatkowo produkty zawierające acetamipryd skutecznie zwalczającą wiele grup szkodników i przez wielu sadowników wykorzystywane są już na początku sezonu co powoduje, że często nie można zastosować jej ponownie pod koniec sezonu. W takiej sytuacji nie ma możliwości rotowania środkami ochrony a to niechybnie, w dłuższej perspektywie prowadzi do selekcji osobników odpornych na produkty z tej grupy chemicznej. Zagadnienia związane z odpornością mszyc na środki ochrony roślin są , od wielu lat, realizowane w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach w ramach Zadania Celowego, finansowanego przez MRiRW, w obszarze tematycznym 6.4 – „Monitorowanie uodparniania się agrofagów na środki ochrony roślin oraz tworzenie programów redukcji ryzyka tego zjawiska”. Z Monitoringu prowadzonego w ramach tego zadania wiemy, że coraz więcej producentów, w ostatnich latach, ma problem ze zwalczaniem mszyc w sadach jabłoniowych. Niestety w wielu przypadkach winę za brak skuteczności wykonywanych zabiegów ponoszą sami sadownicy. Nie dość dokładna lustracja sadu pod kątem wystąpienia w nim mszyc powoduje, że populacje szkodników rozwinie się na tyle, że ciężko jest sobie z nią poradzić w sezonie.

Co więc robić w sytuacji gdy nie możemy zastosować środków na bazie acetamiprydu?

Jeżeli w sadzie, w którym masowo występuję bawełnica obserwujemy również inne szkodniki np.: inne gatunki mszyc czy zwójki producenci mogą zastosować preparaty zawierające pirimikarb czy cyjanotraniliprol, które oprócz wspomnianych szkodników ograniczą również populację bawełnicy, a przy okazji nie będą przyczyniały się do selekcji ras odpornych szkodników i mają krótki okres karencji.

Kolonia mszycy jabłoniowej/ fot. M.Hołdaj

Przy zwalczaniu szkodników zaleca się dokładną lustrację sadu w celu określania jakie szkodniki w nim występują. Na tej podstawie należy dobrać produkt skutecznie zwalczający większość z nich. Powoduje to ograniczenie ilości substancji chemicznych wprowadzanych do środowiska oraz oszczędność związaną redukcją ilości wykonanych opryskiwań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI