Bawełnica korówka - lustracje sadu po zbiorach (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 20 października 2016 10:13

W październiku podczas zbioru jabłek lub po ich zakończeniu, w niektórych sadach, zwłaszcza tych niewystarczająco chronionych warto przeprowadzić lustracje pod kątem bawełnicy korówki.

Monitoring sadów pod kątem występowania bawełnicy korówki należy prowadzić systematycznie przez cały sezon wegetacyjny. Jako próg zagrożenia przyjęto stwierdzenie dwóch drzew z koloniami mszycy w próbie 50 losowo wybranych.

Obecność bawełnicy korówki zwiększa podatność drzew (zwłaszcza młodych nasadzeń) na przemarzanie oraz skutkuje niższym plonem owoców w kolejnym sezonie. Ponadto w efekcie żerowania tego szkodnika powstają zrakowaciałe narośla czy inne spękania na korze ułatwiające infekcje patogenom odpowiedzialnym za choroby kory i drewna.

W zagrożonych sadach lustracje należy przeprowadzać jesienią, po zakończonym zbiorze owoców. Niektórzy sadownicy po stwierdzeniu kolonii mszyc decydują się na wykonanie zabiegu zwalczającego. Jesienna ochrona przeprowadzona w odpowiednich warunkach pogodowych ogranicza liczebność bawełnicy korówki wiosną następnego roku.

Stadium zimującym tego szkodnika są larwy zasiedlające części nadziemne - spękania i zagłębienia kory, a także szyjkę korzeniową drzew i korzenie. Wielkość zagrożenia w kolejnym sezonie w dużej mierze zależy również od przebiegu zimy. Występujące w ostatnich dwóch latach łagodne zimy nie sprzyjają wyniszczeniu larw bawełnicy i w wielu sadach już wiosną można zaobserwować liczne kolonie mszyc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI