BASF kończy trudny rok z dobrym wynikiem

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 10 grudnia 2018 11:02

3 grudnia firma BASF na spotkaniu z mediami podsumowała mijający właśnie rok. Zapowiedziano także nowości produktowe na sezon 2019 do ochrony warzyw, jagodników i sadów.

Rok 2018 okazał się udany dla działu BASF. Jak poinformował Cezary Urban, dyrektor BASF Agricultural Solutions, mimo spadku rynku środków ochrony roślin o około 4 proc., firma kończy rok z dobrym wynikiem, zbliżonym do poziomu z roku 2017.

Także pod względem innowacyjności oferowanych produktów, firma może być zadowolona z osiągnięć minionych sezonów. Podsumowując rok 2018, szef działu BASF Agricultural Solutions, skupił się na kilku produktach, które noszą miano innowacyjnych. Pierwszy z wymienionych – Sercadis®, zawierający substancję czynną fluksapyroksad (Xemium®), wprowadzony z myślą o ochronie jabłoni przed parchem i mączniakiem jabłoni oraz gruszy przed parchem gruszy. Fungicyd Priaxor (piraklostrobina, fluksapyroksad) dedykowany jest uprawom zbożowym. Produkt Systiva 333 FS (fluksapyroksad) początkowo wprowadzony w jęczmień, a od 2018 r. również w segment pszenicy ozimej i preparat Caryx 240 SL (chlorek mepikwatu, metkonazol) – łączący efekt fungicydowy i regulację wzrostu rzepaku.

Ważnym wydarzeniem dla firmy BASF w 2018 r., było sfinalizowanie przejęcia wybranych aktywów koncernu Bayer, w tym działu nasion warzyw, projektów badawczych oraz systemów hodowli. Firma rozpoczęła nowe przedsięwzięcia w ponad 60 krajach na świecie. Zakupiła między innymi 5 nowych zakładów chemicznych i 17 placówek R&D. Głównym beneficjentem jest Ameryka Północna, a zwłaszcza Kanada. Europa uzyska dostęp do nasion roślin uprawnych rzepaku pod marką InVigor, a także nasion bawełny marki FiberMax (Grecja i Turcja).

Jacek Brol, kierownik działu marketingu, omówił rynek środków ochrony roślin i perspektywy na rok 2019. Europejski rynek środków ochrony roślin w 2017 r. wyniósł 12,6 mld euro, w 2018 – spodziewana jest podobna wartość. Francja zajmuje pozycję lidera rynku środków ochrony roślin w Europie, następnie Niemcy i Rosja (dynamiczny wzrost rynku ze względu na powierzchnie uprawne), Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania i Polska. Dość istotne spadki dotyczą rynku niemieckiego - sytuacja podobna do Polski. Warunki pogodowe (dużo niższe opady oraz wysokie temperatury od połowy kwietnia) miały istotny wpływ na rozwój rynku środków ochrony roślin w Europie. Susza dotknęła również Czechy, Słowację, Austrię, Białoruś, Rosję i Skandynawię. W 2018 r. nastąpił wzrost ilości zabiegów fungicydowych w sadach w stosunku do roku poprzedniego, z uwagi na dłuższy okres ochrony po kwitnieniu. Spadek z kolei zanotował segment regulatorów wzrostu.

Co przyniesie rok 2019?

Niskie ceny jabłek niosą ryzyko obniżki wartości rynku fungicydowego. -Tegoroczna wysoka produkcja sadownicza, przy tak niskim poziomie cenowym, nie napawa optymistycznie w rozwój rynku środków ochrony roślin w 2019 r. – powiedział Brol.

- W przyszłym roku zmianie ulegnie portfolio fungicydowe rynku UE. Podjęta została decyzja o wykreśleniu propikonazolu z listy dostępnych substancji – zaznaczył.

Jacek Brol wskazał także na innowacyjne rozwiązania, które pojawią się w ofercie firmy BASF, m.in. kompletną platformę Xarvio® w zakresie „digital farming” oraz Revysol® - nową substancję czynną z grupy inhibitorów biosyntezy steroli.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI