×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badanie sprawności technicznej opryskiwaczy - kiedy wykonać?

Autor: PIORiN 02 lutego 2023 15:54

Badanie sprawności technicznej opryskiwaczy - kiedy wykonać? Badanie sprawności technicznej opryskiwaczy - kiedy wykonać?/ fot. shutterstock

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca przed rozpoczęciem prac wiosennych w sadach i na polach uprawnych, do zadbania o sprawność techniczną sprzętu wykorzystywanego do stosowania środków ochrony roślin.

Zapewnienie prawidłowej i precyzyjnej aplikacji środków ochrony roślin, bezpiecznej dla ludzi, zwierząt i środowiska wymaga zastosowania sprawnego technicznie i skalibrowanego sprzętu. Sprawność techniczna sprzętu weryfikowana jest podczas przeprowadzanych okresowo badań technicznych.

Sprawne opryskiwacze - kiedy wykonać badanie techniczne?

Pierwsze badanie nowego sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia, a kolejne - w przypadku opryskiwaczy polowych i sadowniczych - co 3 lata. Kalibracji sprzętu musi dokonać samodzielnie jego użytkownik.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca także wszystkie osoby stosujące środki ochrony roślin do regularnego zdobywania wiedzy m.in. poprzez udział w szkoleniach w zakresie środków ochrony roślin.

Szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin

W okresie zimowym jednostki prowadzące taką działalność organizują szkolenia, których programy uwzględniają wszystkie istotne zagadnienia dotyczące wymagań integrowanej ochrony roślin, środków ochrony roślin oraz ograniczania ryzyka związanego z ich stosowaniem. Uczestnicy szkoleń, poza wiedzą i wymianą poglądów, uzyskują również zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI