Automatyczny zbiór truskawek jest możliwy. Jakie są technologie?Dr inż. Jacek Skudlarski, SGGW w Warszawie - 22 czerwca 2022 10:14


W ostatnich latach pojawiło się szereg prototypów robotów, które zbierają owoce i warzywa bez udziału człowieka. Docelowo maszyny te mają być odpowiedzią na niedobór siły roboczej z jakim boryka się nie jedno gospodarstwo rolne. Autonomicznie pracujących “zbieraczy” wyróżnia wysoki stopień automatyzacji oraz sztuczna inteligencja dzięki której maszyna rozpoznaje owoce i warzywa nadające się do zbioru.

Poniżej piszemy o konstrukcjach autonomicznych robotów, które mają duże szanse znaleźć zastosowanie w sadach i na plantacjach warzyw.  Na razie eksperymentalnie pracują w sadach i na polach. Jednakże część z nich w przyszłości z pewnością będzie autonomiczną najemną siłą roboczą.

Autonomiczny robot do zbioru truskawek

Hiszpańska firma Agrobot opracowała automatyczny kombajn Agrobot SW 6010 przeznaczony do zbioru truskawek. Robot jest czterokołowym pojazdem wyposażonym w 24 ruchome ramiona, które mogą identyfikować i zbierać dojrzałe truskawki. Ramiona wyposażono w dwa cienkie i ostre jak brzytwa noże, które odcinają truskawki od szypułek. Tak zerwane owoce spadają do koszyczka z gumowymi rolkami skąd trafiają na taśmę przenośnika transportującego truskawki do strefy pakowania. Znajdujący się na platformie operatorzy mogą od razu selekcjonować owoce i pakować je na tace. W konstrukcji robota zastosowano kamery i system wizyjny, który analizuje indywidualnie każdy owoc, sprawdza jego kształt i kolor, a następnie, gdy stwierdza że truskawka jest dojrzała wydaje polecenie wykonania precyzyjnego cięcia.

Stawiasz na rozwój swojego gospodarstwa? Wybierz najlepsze możliwości!

Robot wyposażono w czujniki ultradźwiękowe, które w sposób ciągły wykrywają odległość między kołami a rzędem pola truskawek, utrzymując zadany tor jazdy maszyny i nie dopuszczając do uszkodzenia owoców.

{media;38088;Automatyczny kombajn Agrobot SW 6010 to maszyna przeznaczona do zbioru truskawek.;https://pliki.sadyogrody.pl/i/03/80/88/038088.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/03/80/88/038088_r0_980.jpg}

Brytyjski robot do zbioru truskawek

Autonomiczną maszynę do zbioru truskawek zaproponowała brytyjska firma Dogtooth Technologies, twórca inteligentnych robotów. Robot jest ma zastosowanie w uprawach stołowych. Maszyna składa się z platformy na podwoziu gąsienicowym z którą zintegrowano ramię (ramiona) robotyczne. Robot wykorzystuje algorytmy widzenia maszynowego i planowania ruchu do rozpoznawania i lokalizowania dojrzałych owoców, które mają zostać zerwane. W celu identyfikacji owoców zastosowano kilka kamer, które poruszają się w górę w dół, aby uzyskać szczegółowy widok uprawy. Do poruszania się w tunelu foliowym stosuje się nawigację GPS.

{media;38089;Kolejną autonomiczną maszyną do zbioru truskawek jest robot brytyjskiej firmy Dogtooth Technologies.;https://pliki.sadyogrody.pl/i/03/80/89/038089.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/03/80/89/038089_r0_980.jpg}

Harvest CROO Robotics – amerykański robot do zbioru truskawek

Harvest CROO (Computerized Robotic Optimized Obtainer) Robotics to amerykański start-up, który opracował autonomiczną maszynę do zbioru truskawek sposobną zamienić pracę 30 osób. Konstrukcję maszyny stanowi kołowe podwozie pod którym znajduje się szesnaście ramion z chwytakami do zrywania owoców.

Maszynę wyposażono w zestaw kamer i system wizyjny z algorytmem sztucznej inteligencji, który skanuje każdą truskawkę i określa, czy jest ona gotowa do zbioru. Zebrane truskawki są następnie poddawane dalszej kontroli a system wizyjny określa czy nadają się do sprzedaży bezpośredniej, przetwarzania lub odrzucenia.

Autonomię poruszania się robota zapewnia system Lidar i nawigacja GPS. Robot może pracować także w porach nocnych.

{media;38090;Robot marki Harvest CROO Robotics to autonomiczna maszyna do zbioru truskawek sposobna zamienić pracę 30 osób.;https://pliki.sadyogrody.pl/i/03/80/90/038090.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/03/80/90/038090_r0_980.jpg}

Belgijski robot do truskawek

Autonomiczna maszynę do zbioru truskawek opracowała również belgijska firma Octinion. Robot o nazwie Rubin jest wyposażony w ramię robotyczne ze specjalnym uchwytem wykonanym z tworzywa sztucznego. Uchwyt dopasowuje się do kształtu truskawki i nie powoduje jej uszkodzenia. Ramię robota może poruszać się w wielu płaszczynach. Zbiera ono owoce i układa w koszyku z wagą.

Zarówno do poruszania się robota jak i zbioru z selekcją truskawek zastosowano system wizyjny wykorzystujący sztuczną inteligencję.

{media;38091;Autonomiczną maszynę do zbioru truskawek opracowała również belgijska firma Octinion.;https://pliki.sadyogrody.pl/i/03/80/91/038091.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/03/80/91/038091_r0_980.jpg}

Kolejna część artykułu dotycząca robotów do zbioru owoców i warzyw wkrótce na www.sadyogrody.pl!