
Galopujące ceny nawozów spowodowały, że rolnicy zaczęli szukać na rynku alternatyw i tańszych rozwiązań. Pojawiły się firmy, które oferują mocznik tzw. UFF, dużo taniej niż ten tradycyjny. Redakcja Farmera postanowiła się przyjrzeć sprawie. Poprosiła też o interpretację przepisów odnośnie dolistnego stosowania tradycyjnego granulowanego mocznika.
Zdarzało się, że cena tradycyjnego mocznika na początku października zbliżała się nawet do 4 tys. zł/t. Co prawda, od 1 sierpnia 2021 r. weszły w życie przepisy mówiące o zakazie stosowania mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem tego zawierającego inhibitor ureazy albo powłoki biodegradowalne, ale w sprzedaży nadal pozostawał.
Redakcja Farmera zapytała resort rolnictwa wprost czy ten zakaz oznacza, że tradycyjny granulowany mocznik, bez np. inhibitora, można stosować w formie nalistnej (po rozpuszczeniu)? Czy może być stosowany mocznik w formie nie granul, a proszku (bo taką strukturę ma mocznik UFF)?
- Przywołany zakaz stosowania mocznika wynikający z art. 20b ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu(1), dotyczy mocznika stosowanego w formie stałej granulowanej obecnego w nawozach sypkich, natomiast stosowanie mocznika w formie roztworu wodnego lub w mieszaninie z płynnymi nawozami naturalnymi nie zostało objęte tą regulacją – odpowiedział farmer.pl Dariusz Mamiński, radca z Wydziału Obsługi Medialnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Ponadto, ministerstwo wyraża pogląd, iż wprawdzie art. 20b ustawy o nawozach i nawożeniu nie ustanawia ograniczeń we wprowadzaniu do obrotu mocznika w formie stałej, jednak wprowadzanie do obrotu takich nawozów powinno być dostosowane do obowiązującego zakazu stosowania, tak aby nie wprowadzać rolników w błąd.
Czytaj więcej w serwisie farmer.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,70 -0,26%
GBP
5,26 -0,51%
USD
4,29 0,29%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr