Aplikacja DeccoPyr- Pot na jabłka w komorach chłodniczych

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 18 października 2021 11:16

Aplikacja DeccoPyr- Pot na jabłka w komorach chłodniczych Aplikacja DeccoPyr- Pot na jabłka w pomieszczeniu przechowalniczym/ fot. sadyogrody

14 października odbyła się prezentacja nowego produktu do pozbiorczej ochrony przechowalniczej jabłek i gruszek - DeccoPyr Pot, dostępnego dla sadowników wyłącznie w usłudze Crop Service, realizowanej przez zespół firmy UPL Polska.

Firma UPL wprowadziła na rynek środek DeccoPyr-Pot w formie generatora dymu do stosowania przez fumigację na jabłka i gruszki w komorach chłodniczych.

Nowość w przechowalnictwie jabłek i gruszek

Produkt ogranicza występowanie chorób pochodzenia grzybowego oraz zabezpiecza uszkodzenia powstałe na owocach w wyniku mechanicznych prac w sadzie czy zbiorów, np. pęknięcia skórki, otarcia. Rejestracja produktu obejmuje również możliwość aplikacji na brzoskwinie i nektaryny. Substancją czynną fungicydu jest pirymetanil.

Arkadiusz Sławiński, Menadżer Upraw Ogrodniczych w firmie UPL Polska

- DeccoPyr-Pot już od kliku lat dostępny jest w krajach Europy Zachodniej. Wprowadzenie tego produktu na polski rynek przypadło na trudny sezon ochrony sadów jabłoniowych, gdyż w sierpniu i we wrześniu w wielu lokalizacjach wystąpiły intensywne opady deszczu powodując większe niż zwykle zagrożenie chorobami przechowalniczymi – mówił Arkadiusz Sławiński, Menadżer Upraw Ogrodniczych w firmie UPL Polska.

Nowa usługa Crop Service

Firma UPL, producent środków ochrony roślin, biostymulatorów, biologicznych rozwiązań w rolnictwie, wciąż się przekształca i dostosowuje do wymogów rynku.

Wojciech Binek, Crop Service Menadżer w firmie UPL Polska

 

- Wdrażamy działalność usługową. W firmie powstał nowy dział - Crop Service. Zaczynamy specjalizować się w nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Stworzyliśmy platformę online służącą do zamawiania usługi aplikacji naszych preparatów DeccoPyr-Pot oraz środka Argos na bazie naturalnego olejku pomarańczowego stosowanego w zapobieganiu kiełkowania bulw ziemniaka w trakcie przechowywania. Usługa jest dostępna na terenie całego kraju – mówił Wojciech Binek, Crop Service Menadżer w firmie UPL Polska.

Aplikacja DeccoPyr-Pot

Sadownik decydując się na aplikację preparatu DeccoPyr-Pot kontaktuje się z przedstawicielem firmy UPL poprzez platformę. Jednym z etapów zamówienia usługi online jest wypełnienie ankiety, w której należy poinformować o środkach ochrony roślin stosowanych w sadzie w trakcie sezonu. Aplikacja DeccoPyr- Pot odbywa się bezpośrednio przed zamknięciem jabłek w komorze chłodniczej. W przypadku stosowania pozbiorczo 1MCP do czasu aplikacji pirymetanilu musi minąć minimum 24 godziny.

Nowy środek DeccoPyr-Pot w formie generatora dymu do stosowania na jabłka i gruszki w komorach chłodniczych

Podczas aplikacji, wszystkie urządzenia w pomieszczeniu muszą być wyłączone. Opakowanie z produktem umieszcza się we wnętrzu komory na posadzce (powierzchni odpornej na działanie wysokich temperatur). Po zapaleniu knota i rozpoczęciu uwalniania się dymu, niezwłocznie należy opuścić komorę i szczelnie ją zamknąć. W zależności od ilości zastosowanych generatorów w komorze chłodniczej, dym wewnątrz pomieszczenia cyrkuluje około 5-6 godzin. Wypalone generatory pozostają w środku pomieszczenia do chwili otwarcia drzwi komory po zakończonym przechowywaniu.

DeccoPyr- Pot dostępny jest w opakowaniach 1 kg lub 250 g. Większe generatory aplikuje się na 50 t owoców w komorze (czas spalania wynosi ok 15 min). Opakowania mniejsze przeznacza się do zabezpieczenia 12,5 t owoców (spalanie ok 5-6 min).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI