Anwil z grupy Orlen ze wsparciem Pomorskiej SSE dla projektu rozbudowy segmentu nawozów

Autor: PAP 17 lipca 2019 09:07

Anwil z grupy Orlen ze wsparciem Pomorskiej SSE dla projektu rozbudowy segmentu nawozów fot. Shutterstock.com

Anwil z Grupy Orlen uzyskał wsparcie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) na budowę instalacji granulacji mechanicznej w segmencie nawozów. Dzięki temu włocławska spółka przez 12 lat będzie mogła korzystać z udogodnień będących efektem przynależności do PSSE.

Informując w poniedziałek o zakwalifikowaniu projektu do PSSE, Anwil przypomniał, że instalacja granulacji mechanicznej jest jedną z trzech instalacji produkcyjnych, w ramach nowego ciągu nawozowego, mających powstać w tej spółce do połowy 2022 r.

"Włocławska spółka z Grupy Orlen uzyskała wsparcie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na budowę instalacji granulacji mechanicznej. Dzięki temu firma przez 12 lat będzie mogła korzystać z udogodnień wynikających z przynależności do PSSE" - podał w komunikacie Anwil. Jak dodał, inwestycję wykona włoska firma Tecnimont.

"Uruchomienie trzeciej linii do wytwarzania nawozów wzbogaci portfolio produktowe włocławskiej spółki z Grupy Orlen, a także rozwinie jej zdolności produkcyjne w tym obszarze o ok. 50 proc. - z 966 tys. ton do 1 mln 461 tys. ton rocznie" - podkreślił Anwil. Zaznaczył przy tym, iż "inwestycja przyczyni się także do powstania 100 nowych miejsc pracy" - spółka zatrudnia obecnie ok. 1300 osób.

"Dzięki lokalizacji projektu w Polskiej Strefie Inwestycji, Anwil skorzysta z wielu udogodnień, w tym ulg, usprawnień administracyjnych oraz prowadzonych działań promocyjnych" - oświadczyła włocławska spółka. Anwil zwrócił jednocześnie uwagę, że o zakwalifikowaniu projektu do PSSE "zdecydowała ranga planowanego przedsięwzięcia, skala działalności firmy oraz jej pozytywny wpływ na sytuację gospodarczą w regionie".

Jak wspomniał Anwil, "od czasu zmiany zasad funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych we wrześniu 2018 r. - kiedy zniesiono ich granice - PSSE wydała decyzję o wsparciu inwestycji dla 20 przedsiębiorstw".

Umowę na budowę instalacji granulacji mechanicznej, która jest drugą z trzech najważniejszych umów, jakie mają zostać zawarte w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych włocławskiej spółki w obszarze nawozów, Anwil podpisał z Tecnimont pod koniec czerwca. Efektem prowadzonych prac - o czym informował wcześniej PKN Orlen - będzie zwiększenie zdolności produkcyjnych segmentu nawozów w Anwilu o ok. 50 proc. oraz poszerzenie oferty produktowej o cztery rodzaje nawozów.

Pod koniec kwietnia 2019 r. Anwil podpisał z kolei umowę z thyssenkrupp Industrial Solutions AG, podmiotem, który wybuduje instalacje kwasu azotowego o wydajności niemal 1300 ton dziennie oraz neutralizacji o wydajności 1200 ton dziennie - w maju wmurowano kamień węgielny pod tę część inwestycji.

PKN Orlen informował wcześniej, że zakładany całkowity koszt inwestycji rozbudowy mocy produkcyjnych w Anwilu wynosi ok. 1,3 mld zł, a jej zakończenie planowane jest do połowy 2022 r. Koncern wyliczał, iż według szacunków, po zrealizowaniu projektu zysk operacyjny EBITDA włocławskiej spółki może wzrosnąć o ok. 57 mln euro rocznie.

W ostatnim czasie Anwil ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji Terminalu Morskiego na terenie Portu Gdańskiego - oferty w postępowaniu można składać do 22 lipca. Jak wyjaśniła w ogłoszeniu włocławska spółka, "projektowany Terminal Morski ma służyć do celu przeładunków z transportu kolejowego na transport morski - opcjonalnie samochodowy - produktów, w szczególności nawozów luzem (saletrzaku) oraz magazynowania produktów".

Produkcję nawozów w Anwilu rozpoczęto tam w 1971 r. Spółka od lat 90. XX wieku systematycznie modernizuje instalację saletry amonowej. Z kolei w 2000 r. uruchomiła instalację wytwarzania saletrzaku, sprzedawanego pod marką CANWIL, dzięki czemu moce wytwórcze spółki w obszarze nawozów wzrosły do średnio miliona ton rocznie. W styczniu 2018 r. Anwil informował, iż wyprodukował 30-milionową tonę nawozów azotowych. Spółka podkreślała wtedy, że było to możliwe m.in. dzięki zwiększeniu efektywności produkcyjnej.

Anwil jest także producentem suspensyjnego polichlorku winylu - jedynym w Polsce oraz ósmym w Europie. Polimer wytwarzany tam pod nazwą Polanvil wykorzystywany jest w produkcji profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, izolacji, osłon przewodów i kabli elektrycznych, a także drobnego sprzętu medycznego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI