×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Alfa-cypermetryna bez zatwierdzenia

Autor: farmer.pl 20 maja 2021 09:59

Alfa-cypermetryna bez zatwierdzenia Wycofano zatwierdzenie dla alfa-cypermetryny/ fot. pixabay

Komisja Europejska sukcesywnie wycofuje substancje czynne. Tym razem z rynku zniknie alfa-cypermetryna. Pyretroid, który działa na szkodniki np. mszyce, skrzypionki czy słodyszka rzepakowego.

  • Wycofano zatwierdzenie dla alfa-cypermetryny - substancji, która działa na szkodniki np. mszyce, skrzypionki czy słodyszka rzepakowego
  • Państwa członkowskie cofają zezwolenia na środki  zawierające alfa-cypermetrynę jako substancję najpóźniej do dnia 7 grudnia 2021 r.
  • Alfa-cypermetryna  wykorzystywana jest przeciwko szkodnikom  w uprawach m.in. rolniczych, warzywniczych oraz w szkółkach leśnych

Stało się to na podstawie Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/795 z dnia 17 maja 2021 r. w sprawie wycofania zatwierdzenia substancji czynnej alfa-cypermetryna, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz w sprawie zmiany rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011.

- Dyrektywą Komisji 2004/58/WE(2)włączono alfa-cypermetrynę jako substancję czynną do załącznika I do dyrektywy Rady 91/414/EWG(3). Substancje czynne włączone do załącznika I do dyrektywy 91/414/EWG uznaje się za zatwierdzone na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1107/2009. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1690(4)odnowiono zatwierdzenie substancji czynnej alfa- cypermetryna jako substancji kwalifikującej się do zastąpienia. W związku z tym wspomniana substancja czynna została wymieniona w części E załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011(5). Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/1690 do dnia 30 października 2020 r.wnioskodawca zobowiązany był przedłożyć Komisji, państwom członkowskim i Urzędowi informacje potwierdzające dotyczące profilu toksykologicznego niektórych metabolitów. Ponadto w odniesieniu do trzech innych punktów wymagane były informacje potwierdzające w innych terminach określonych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1690. W październiku 2020 r. wnioskodawca poinformował Komisję, państwo członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy i Urząd, że nie przedłoży danych potwierdzających w odniesieniu do żadnego z czterech punktów, w odniesieniu do których zwrócono się o informacje potwierdzające. W związku z tym należy wycofać zatwierdzenie tej substancji czynnej – wynika z rozporządzenia, które wejdzie w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Do kiedy można stosować środki oparte o tę substancję czynną?

Państwa członkowskie cofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające alfa-cypermetrynę jako substancję czynną najpóźniej do dnia 7 grudnia 2021 r. Dodatkowy okres na zużycie zapasów musi upływać najpóźniej 7 grudnia 2022 r.

Na temat wycofania alfa-cypermetryny przeczytasz na farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI