Akarycyd od Belchim z rozszerzoną rejestracją o grusze i jagodowe

Autor: www.sadyogrody.pl 22 sierpnia 2017 14:13

Akarycyd od Belchim z rozszerzoną rejestracją o grusze i jagodowe fot. shutterstock.com

Akarycyd Milbeknock i jego odpowiednik Koromite, decyzją MRiRW uzyskały rozszerzenie rejestracji o zastosowania małoobszarowe w uprawie grusz, truskawki, porzeczki czarnej, czerwonej i białej, jeżyny, borówki, maliny, żurawiny, agrestu.

Akarycyd dostępny jest w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Substancja czynna (milbemektyna) działa na system nerwowy roztoczy, powodując ich paraliż. Środek ma działanie kontaktowe i żołądkowe. Na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie.

Preparat ten dotychczas można było stosować przeciwko przędziorkom (owocowiec, chmielowiec) i pordzewiaczowi na jabłoni. Rozszerzona etykieta rejestracyjna obejmuje możliwość zastosowania środka w sadach gruszowych oraz jagodnikach – truskawka, porzeczka czarna, czerwona i biała, jeżyna, borówka wysoka, malina, żurawina i agrest.

W ochronie grusz akarycyd należy stosować od końca fazy kwitnienia do fazy, gdzie owoc osiąga 60 proc. typowej wielkości (BBCH 69-76). Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,75 l/ha, zaś maksymalna – 1, 0 l/ha. W sezonie wegetacyjnym można wykonać 1 zabieg opryskiwania tym preparatem.

W przypadku zwalczania roztoczy na truskawce, zalecane jest zastosowanie preparatu przed kwitnieniem (<BBCH 60) lub po zbiorach (>BBCH 91). Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 1,25 l/ha. W trakcie sezonu można wykonać dwa zabiegi opryskiwania, zachowując pomiędzy nimi odstęp 7-10 dni.

W jagodnikach, gdzie uprawiana jest porzeczka czarna, czerwona i biała, jeżyna, borówka wysoka, malina, żurawina i agrest, preparat można aplikować przeciwko przędziorkom, w dawce i terminie jak w przypadku ochrony truskawek.

Okres karencji dla jabłoni i grusz wynosi 14 dni, zaś roślin jagodowych – nie dotyczy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI