AJ!APPLE: Utrzymuje się duży popyt na odmiany jednolicie wybarwione - czerwone lub zielone (zdjęcia)Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl - 31 października 2019 09:41


Hodowcy z grupy AJ!APPLE potwierdzają, że utrzymuje się bardzo duże zainteresowanie odmianami o jednolicie wybarwionych owocach – w pełni pokrytych czerwonym rumieńcem lub o zielonej skórce, dlatego też w tym kierunku zmierzają programy hodowlane. Uprawa odmian czerwonowocowych rozwija się zdecydowanie na większa skalę niż dotychczas.

Nową odmianą jabłoni, wybieraną obecnie przez sadowników do nasadzeń jest Muna (siewka odmiany Mutsu x Najdared). Jej jabłka wyglądem przypominają Red Jonaprince – mają atrakcyjną błyszczącą skórkę, niemal w 100 proc. pokrytą purpurowo-czerwonym rumieńcem (konsumenci wysoko oceniają także jej smak). Bardzo cenioną przez sadowników cechą tej odmiany jest trwałość przechowalnicza. Owoce w chłodni KA można przechowywać do maja. Odznaczają się wysoką jędrnością i dobrze znoszą transport na odległe rynki.

Pierwsze drzewka tej odmiany trafiły do polskich sadów w 2016 roku. Początkowo sprzedaż odbywała się w szkółce w Żdżarach i INSAD-Prusy. W kolejnych latach zwiększano produkcję tej odmiany, upoważniając do rozmnażania kolejne szkółki. Przy zakupie drzewek każdy pęczek zaopatrzony jest w specjalną etykietę, która gwarantuje oryginalność odmiany.

{media;23400;Odmiana Muna/ fot. materiały Gospodarstwo Andrzej i Szymon Nowakowski;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/00/023400.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/00/023400_620.jpg}

Hodowcy szacują, że po tym sezonie zostanie posadzone już około 1 mln drzewek odmiany Muna w Polsce.

W opiniach sadowników Muna plonuje corocznie na dobrym poziomie, nie wpada w przemienność. W bieżącym sezonie owocowanie Red Jonaprince’a w sadach na terenie Grójca i Białej Rawskiej oceniano na słabym poziomie, dużo kwiatów zostało uszkodzonych przez wiosenny przymrozek. Muna w porównaniu z Red Jonaprince wypadła lepiej. W 4-letnich kwaterach sadu nie obserwowano zbyt dużo ordzawień na owocach.

W bieżącym sezonie zapewne utrzyma się także popyt na odmiany z grupy Red Delicious, choć ich uprawa nie we wszystkich rejonach kraju się udaje. Odmianą wyhodowaną w Polsce, przystosowaną do naszych warunków jest Vikto Red (mutant odmiany Starkrimson), o nieco silniejszej sile wzrostu. Owoce tej odmiany mają stożkowaty kształt z typowym wyraźnym żebrowaniem. Ładnie wybarwiają się na buraczkowo czerwony kolor; lekko paskowany rumieniec pokrywa niemal całą powierzchnię owocu. Zbiór tej odmiany przypada na początek października.

{media;23401;Odmiana Vikto Red/ fot. materiały Gospodarstwo Andrzej i Szymon Nowakowski;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/01/023401.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/01/023401_r0_620.jpg}

W sadzie pomologiczno-produkcyjnym w Żdżarach przetestowano różne sporty Red Deliciousa, rozpoczynając od Camspura – pierwszej odmiany z tej grupy wprowadzonej do uprawy w Polsce. Zdaniem szkółkarzy, obecnie na rynku dostępnych jest dużo ciekawszych odmian pochodzących od Red Deliciousa, o bardziej interesujących owocach – na całej powierzchni pokrytych ciemnoczerwonym rumieńcem.

W ocenie Szymona Nowakowskiego, jedną z atrakcyjniejszych odmian z tej grupy jest King Roat, ze względu na bardzo dobre 100 proc. wybarwienie owoców, dorastanie ich do pożądanej wielkości oraz dobre plonowanie. Drzewa cechują się standardową siłą wzrostu (rosną trochę słabiej niż Gala). W przypadku niektórych mutacji Red Deliciousa, przy zbyt obfitym owocowaniu, pojawiają się problemy z drobnieniem owoców. Inne odmiany z kolei wytwarzają duże, atrakcyjne wizualnie owoce, ale jest ich dużo mniej na drzewie.

King Roat to odmiana ogólnoświatowa, jej owoce dobrze się sprzedają na rynkach zagranicznych.

{media;23402;Odmiana King Roat/ fot. materiały Gospodarstwo Andrzej i Szymon Nowakowski;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/02/023402.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/02/023402_620.jpg}

W sezonie 2019/2020 można spodziewać się także dużego zainteresowania drzewkami Goldena. Ocieplenie się klimatu zapewne będzie sprzyjało plonowaniu tej odmiany i uzyskiwaniu lepszej jakości owoców w naszych warunkach. W wyniku prac hodowlanych grupy AJ!APPLE wyhodowano odmiany o zielonej skórce – Golden Dream (mutant odmiany Golden Delicious) o średniej wielkości owocach z gładką skórką bez ordzawień; oraz Mutsu NK (mutant odmiany Mutsu), jabłka mają gładką skórkę, na której niekiedy może pojawić się delikatny rumieniec.

{media;23404;Odmiana Mutsu NK/ fot. materiały Gospodarstwo Andrzej i Szymon Nowakowski;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/04/023404.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/04/023404_r0_620.jpg}

Ze szkółki w Żdżarach wywodzi się także wczesna odmiana Sander. Jej owoce dojrzewają w połowie sierpnia, kilka dni po odmianie Piros. Rozmyto-paskowany czerwono pomarańczowy rumieniec pokrywa całą powierzchnię owocu. Odmiana owocuje corocznie obficie, i dlatego wymaga przerzedzania zawiązków. Owoce nie przejrzewają na drzewie i nie opadają.

Spośród zalet tej odmiany hodowcy wymieniają bardzo dobrą trwałość pozbiorczą owoców –w trakcie transportu czy już na półce sklepowej, tzw. shelf -life (w przeciwieństwie do Pirosa). Z tego też względu jabłka odmiany Sander przeznacza się także na eksport. W zeszłym roku realizowano wysyłki do Holandii, co w przypadku odmian wczesnych jest rzadko praktykowane, ze względu na uszkodzenia podczas transportu. Odmiana jest także odporna na choroby kory i drewna.

{media;23405;Odmiana Sander/ fot. materiały Gospodarstwo Andrzej i Szymon Nowakowski;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/05/023405.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/05/023405_r0_620.jpg}

- Odmiany Sander produkujemy około 40 tys. drzewek rocznie i w zasadzie nigdy nie mieliśmy problemów ze sprzedażą tej odmiany. Zawsze brakowało nam drzewek, kopaliśmy też 7 -miesięczne drzewka dla naszych klientów – zaznacza Szymon Nowakowski.

 

Czytaj także: Od szkółki po hodowlę odmian – historia Gospodarstwa Szkółkarskiego Andrzej i Szymon Nowakowscy i grupy AJ!APPLE (zdjęcia)