- Staramy się spełniać oczekiwania klientów w związku z czym zapraszamy na teren naszego zakładu, gdzie można zobaczyć jak powstają maszyny i jeśli jest taka możliwość to zobaczyć taką maszynę jaką klient jest zainteresowany. Budowa podstawowa to jedno, natomiast dużą rolę gra specyfikacja. Możemy wyprodukować maszynę od podstaw pod klienta - mówi Tomasz Żywiczka, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Krukowiak. 

Zobacz preferencyjne warunki ofert finansowania maszyn!

Opryskiwacze sadownicze Krukowiak

- Opryskiwacze zawieszane dedykowane do mniejszych gospodarstw mają pojemność 600 litrów, zaś przyczepiane są większe – o pojemności 1000, 1500 i 2000 litrów. Najbardziej popularne w tej chwili są pojemności 1500 i 2000 litrów ponieważ różnica w cenie pomiędzy zbiornikami jest na tyle niewielka względem całej maszyny, że lepiej dopłacić i mieć pojemność nawet dwa razy większą. Jedynym minusem jest jedynie to, że ARiMR rozpatrując wnioski patrzy przez wielkość gospodarstwa i nie pozwala kupić większej maszyny - tłumaczy Tomasz Żywiczka. 

W wyposażeniu standardowym opryskiwacza znajduje się zbiornik polietylenowy trójkomorowy, zaczep prosty, koła 10x15, zawór manualny, przystawka okrągła Fi1000 o wydajności 142 500 m3/h, głowice dwurozpylaczowe z dyszami LECHLER TR, instalacja oświetleniowa drogowa i wałek WOM. Dodatkowo można doposażyć opryskiwacz w sterowanie elektryczne lub komputer, zaczep skrętny z wałkiem szerokokątnym, ramę ocynkowaną, płuczki zbiornika głównego, oświetlenie nocne robocze i koła 340/55 x 16 lub 400/60 x 15,5. 

Opryskiwacze do truskawek

 - Ważne jest żeby pryskając oszczędzać chemię dlatego w opryskiwaczu Octopus dyfuzory i dysze są skierowane bezpośrednia nad każdy rząd truskawki. Są one wspomagane powietrzem dzięki czemu liść truskawki się rusza i jest opryskany z każdej strony. Takie rozwiązanie pozwala na lepszą penetrację roślin. Co ważne, są różne rozkłady rzędów dlatego my w porozumieniu z klientem produkujemy opryskiwacz do jego ustawień w polu. Chodzi o to, żeby producent nie musiał kupować pierwszej maszyny z placu i ją przerabiać, tylko żeby dostał maszynę którą będzie mógł od razu wyjechać w pole. Pojemność opryskiwacza do truskawki to 600 litrów - tłumaczy przedstawiciel firmy Krukowiak. 

Wyposażenie standardowe opryskiwacza zawiera: zbiornik polietylenowy trójkomorowy, zawór manualny 5 sekcyjny z kompensacją, przystawkę rurową z 10 przewodami zakończonymi dyfuzorami prowadzącymi na kratownicy z regulacją rozstawu, głowice dwurozpylaczowe z dyszami LECHLER TR, instalację oświetleniową drogową i wałek WOM. 

Dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia opryskiwacza w sterowanie elektryczne lub komputer, płuczkę zbiornika głównego, oświetlenie nocne robocze i koła transportowe. 

Zawirowania na rynku maszyn

Rozmówca przyznaje, że ten rok zaczął się dużymi skokami cen. - Z jednej strony były 20, 30 a nawet 100 proc. podwyżki cen komponentów, a z drugiej strony ich ogromne braki, co spowodowało problemy z dostępnością samych maszyn. Najgorsza dla nas jest niepewność za ile towar kupimy i za ile, możemy go sprzedać. Niestety często jest to robione kosztem marży. Jeżeli klient zamówi u nas maszynę i podpisze umowę to zobowiązujemy się do dostarczenia maszyny w tej konkretnej cenie, nawet za jakiś dłuższy czas - dodaje. 

Jakie są plany firmy na 2022 rok? - Obecnie skupiliśmy się na uprawach ekologicznych i maszynach do nich – chwastownikach, ekopielnikach czy rozsiewaczach. Jeśli chodzi o branże sadowniczą cały czas czekamy i wspólnie z dealerami z rejonów sadowniczych prowadzimy rozmowy o nowych rozwiązaniach, bardziej sprecyzowanych do potrzeb sadowników - podsumowuje Tomasz Żywiczka.