Agrotech 2019: rozwiązania marki New Holland dla sadowników (zdjęcia)Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl - 29 marca 2019 09:59


Podczas dni targowych na Agrotechu, sadownicy mieli okazję przyjrzeć się nowościom marki New Holland oraz kompleksowym rozwiązaniom dla gospodarstw ogrodniczo - sadowniczych z serii T4F/N/V jak również zmodernizowanej serii ciągników Boomer.

Na stoisku firmy New Holland prezentowano ciągnik sadowniczy T4.80N o mocy 75 KM – najchętniej kupowany z serii T4F/N/V w rejonie sadowniczym na Mazowszu. Model wyposażony jest w kabinę BlueCab4™ z innowacyjnym systemem filtracji powietrza, który zapewnia lepszy poziom ochrony przed działaniem rozpylanej cieczy roboczej.

- Promujemy kabinę BlueCab4™ z podwójnym systemem filtracji powietrza. Coraz większa świadomość rolników na temat bezpieczeństwa i ochrony zdrowia powoduje, że takie rozwiązania cieszą się coraz większym zainteresowaniem – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Kamil Deląg, specjalista ds. produktu marki New Holland.

Przy dachu przedniej części kabiny znajduje się wyświetlacz cyfrowy, który steruje systemem filtrowania powietrza – z dwoma rodzajami filtrów powietrza pyłowy kategorii 2 i węglowy kategorii 4. Zamontowany z lewej strony filtr pyłowy, działa podobnie jak w klasycznym ciągniku, czyli oczyszcza powietrze z kurzu i pyłu podczas codziennych przejazdów polowych.

Gdy przygotowujemy ciągnik sadowniczy do przejazdu z opryskiwaczem czy rozsiewaczem do nawozów, należy przełączyć system z kategorii 2 na kategorię 4. Wówczas otwiera się dojście powietrza przez filtr węglowy. We wnętrzu kabiny wytwarzane jest nadciśnienie, co uniemożliwia przedostanie się zanieczyszczonego powietrza substancjami chemicznymi z zewnątrz. Cały proces przygotowania ciągnika do pracy z opryskiwaczem trwa 60 sekund.

Dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia modeli T4 F i T4 N w oś przednią Super Steer™ (poza skrętem kół za pomocą dwóch siłowników wychyla się cały przedni most). Takie rozwiązanie zapewnia mniejszy promień skrętu podczas pracy ciągnikiem na małych obszarach i podczas przejazdu z opryskiwaczem. Zwiększony rozstaw osi umożliwia skrócenie czasu pracy, a tym samym oszczędność w kosztach eksploatacji sprzętu i mniej zużytego paliwa.

Seria ciągników T4 F/N/V obejmuje po cztery modele o mocy wynoszącej 75, 86, 99 lub 107 KM. Modele F i N zostały zaprojektowane z myślą o pracy w sadach i gospodarstwach ogrodniczo-warzywniczych. Natomiast wersja V, najwęższa z całej serii, przeznaczona jest do pracy w winnicach i uprawach tunelowych (pomiędzy rzędami o szerokości 1061 mm).

Podczas targów prezentowano również model ciągnika bez kabiny T3.50F. Maszynę wyróżnia krótszy rozstaw osi w porównaniu do poprzedniej wersji T3. Długość całkowita ciągnika wynosi 3438 mm a rozstaw osi 1863 mm, co daje lepsze możliwości w trakcie nawracania na polu i manewrowania. Maksymalny udźwig tylnego układu zawieszenia wynosi 2270 kg. Do pomocy przy sterowaniu tylnym TUZ-em zamontowano układ sterowania – Lift-O-Matic™ Plus.

Prezentowano model ciągnika z 3-cylindrowym silnikiem Tier 3A o pojemności skokowej 2930 m3 i mocy 50 KM. W nowej wersji T3.50F zamontowano pompę o wydajności 52 l/ min oraz dwa tylne zawory hydrauliczne. WOM pracuje z prędkościami 540 i 540E obr./min.

W ofercie firmy New Holland w ubiegłym roku pojawiła się zmodernizowana seria ciągników Boomer, przeznaczona do pracy w gospodarstwach sadowniczych, winnicach oraz miejskich terenach zieleni (linia składa się z 6 modeli o mocy od 20 do 47 KM). Podczas targów można było zobaczyć ciągnik Boomer 50, wyposażony w oryginalną fabrycznie montowaną kabinę z klimatyzacją oraz 4-cylindrowy silnik o pojemności 2500 cm3, osiągający moc 47 KM.

Prezentowany model miał wmontowaną mechaniczną przekładnię 16x16 zsynchronizowaną z rewersem kierunku jazdy przód/tył. W ciągnikach tej serii można zdecydować się jeszcze na hydrostatyczną przekładnię z 3 zakresami pracy HST3. Ciągnik wyposażono w TUZ (do 1250 kg) oraz WOM działający z prędkością 540 obr./min. Rozstaw osi wynosi 1755 mm, długość 3075 mm, szerokość 1625 mm, a wysokość 2360 mm. Ciągnik razem z kabiną waży ok 2000 kg.

Maszynę dodatkowo wyróżnia zwrotność podczas manewrowania w wąskich obejściach i małych obszarach, przyczepność poruszania się na nierównym terenie (promień zawracania nie przekracza 3,1 m). Fabryczna gwarancja producenta wynosi 24 miesiące.