×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Agrosimex: Masowe występowanie zarazy ogniowej w sadach

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl 15 grudnia 2021 11:03

Agrosimex: Masowe występowanie zarazy ogniowej w sadach Latem duża ilość opadów ograniczyła rozwój mączniaka ale sprzyjała baterii - Erwinia amylovora – która powoduje zarazę ogniową. / fot. materiały prasowe

Według Roberta Binkiewicza z firmy Agrosimex miniony sezon ochrony sadów nie był trudny. Największym wyzwaniem okazała się zaraza ogniowa, która występowała masowo.

Miniony sezon ochrony sadów nie był trudny. - Wyjątkiem był parch, który występował wczesną wiosną. Kluczowy był okres około dwóch, trzech tygodni w okresie kwitnienia i tuż po nim. W tym czasie faktycznie tych infekcji było dużo. Kto wtedy przyłożył się do ochrony, latem po zakończeniu wysiewów miał dużo łatwiej - tłumaczy. 

Zaraza ogniowa - największy problem w sadach w sezonie 2021

Binkiewicz przyznaje, że z mączniakiem nie obserwowaliśmy dużych problemów z uwagi na przebieg pogody. - Latem duża ilość opadów ograniczyła rozwój mączniaka ale sprzyjała baterii - Erwinia amylovora – która powoduje zarazę ogniową. Bakteria ta występowała masowo w ubiegłym sezonie. Można powiedzieć, że to właśnie zaraza ogniowa była największym problemem sadów w minionym sezonie. Zarówno w jabłoniach, jak i w gruszach - dodaje. 

- Problemy z zarazą dotyczyły głównie młodych sadów, sadzonych późną wiosną. Późne kwitnienie oraz intensywny wzrost sprzyjały porażeniom. Ochrona w takich sadach była niezbędna i bardzo intensywna ale nawet mimo tego trudno było zapanować nad zarazą ogniową - przyznaje. 

Robert Binkiewicz podkreśla, że trzeba monitorować, obserwować te sady który były porażone zarazą od samego początku sezonu 2022 i prowadzić też mocną, intensywną ochronę. - Tylko takie działania pozwolą na zahamowanie dalszych infekcji - podsumowuje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI