×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Agrosimex: Brak ochrony odbije się na jakości przechowywanych jabłek

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska / www.sadyogrody.pl 17 grudnia 2021 10:21

Agrosimex: Brak ochrony odbije się na jakości przechowywanych jabłek Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex/ fot. Paweł Pawłowski Żelazna Studio

W sadach w których nie była przeprowadzona dostateczna ochrona wczesną wiosną, a dodatkowo latem wystąpiła duża ilość opadów, doszło do infekcji wtórnych. Odbije się to na jakości przechowywanych owoców.

Rober Binkiewicz z firmy Agrosimex przyznaje, że miniony sezon ochrony sadów nie był trudny. - Wyjątkiem był parch, który występował wczesną wiosną. Kluczowy był okres około dwóch, trzech tygodni w okresie kwitnienia i tuż po nim. W tym czasie faktycznie tych infekcji było dużo. Kto wtedy przyłożył się do ochrony, latem po zakończeniu wysiewów miał dużo łatwiej - tłumaczy.

Agrosimex: Masowe występowanie zarazy ogniowej w sadach

Jego zdaniem ochrona w drugiej połowie sezonu – jesienią – była bardzo słaba więc nie dziwi go to, że rozwija się parch przechowalniczy i trzeba się liczyć z tym, że będzie to duży problem. - Niestety nie wszyscy sadownicy byli w stanie wytrzymać rosnące koszty ochrony które wzrosły w ubiegłym sezonie. Dodatkowo wielu sadownikom wydawało się, że jesienią tego parcha nie było widać - dodaje. 

Problemy z jędrnością jabłek 

- Myślę, że w tym sezonie przechowalniczym pojawi się również problem z jędrnością jabłek. W tych gospodarstwach w których zbiory były opóźniane z powodu braku dostatecznej ilości pracowników, mogą pojawiają się problemy z niską jędrnością i gorzką plamistością podskórną. W odmianach wrażliwych prawdopodobnie będzie się rozwijać w komorach chłodniczych - tłumaczy. 

Przechowalnictwo jabłek - jak uniknąć przykrych niespodzianek?

Ekspert przyznaje, że plony absolutnie nie były rekordowe, ani bardzo wysokie. - Można uznać, że były dość dobre. Sadownicy potwierdzają te słowa po tym co zebrali i zmagazynowali w chłodniach - podsumowuje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI