
15 czerwca 2021 r. Grupa oceniająca ds. glifosatu, z ang. Assessment Group on Glyphosate (AGG) złożyła projekt sprawozdania procesu oceny odnawiania glifosatu. Najważniejsze wnioski z niego płynące przemawiają na korzyść tej substancji.
Walka o glifosat ponownie nabiera medialnego rozgłosu. Ponownie ważą się dalsze losy tej substancji czynnej w Unii Europejskiej.
Obecna rejestracja glifosatu w UE jest ważna do 15 grudnia 2022 r. W związku z tym już w 2019 roku rozpoczął się proces ponownej oceny tej substancji czynnej. Ma on nieco inny charakter niż w pozostałych przypadkach. Ocena jest bardziej wnikliwa i szczegółowa. Zgodnie z prawem UE, w trakcie tego procesu zwykle jedno państwo członkowskie UE (tzw. Sprawozdawca) jest odpowiedzialne za naukową ocenę substancji czynnej. W tym przypadku ze względu na ilość składanej dokumentacji powołano zespoły eksperckie z 4 europejskich krajów, które w tym zakresie mają współpracować. Za ocenę odpowiedzialne są: Francja, Węgry, Holandia i Szwecja. Działają one jako: Assessment Group on Glyphosate (AGG).
Znane są już konkluzje powołanej w tym celu grupy Sprawozdawczej.
Ogólnie rzecz biorąc AGG stwierdza, że glifosat spełnia określone kryteria zatwierdzenia substancji czynnej i jest bezpieczny dla zdrowia ludzkiego (na podstawie wytycznych rozporządzenia (WE) nr 1107/2009).To dobra wiadomość, która mówi pozytywnie na korzyść glifosatu.
Czytaj więcej w serwisie farmer.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,81 -0,66%
GBP
5,53 -0,78%
USD
4,52 -1,96%
ON
7,26 -30 gr
LPG
3,30 -4 gr