AGG pozytywnie o glifosacie - na decyzję KE trzeba jeszcze zaczekać

$data.author.description Autor: farmer.pl 17 czerwca 2021 12:59

AGG pozytywnie o glifosacie - na decyzję KE trzeba jeszcze zaczekać AGG: Pozytywna opinia dla glifosatu/ Fot. farmer.pl

15 czerwca 2021 r. Grupa oceniająca ds. glifosatu, z ang. Assessment Group on Glyphosate (AGG) złożyła projekt sprawozdania procesu oceny odnawiania glifosatu. Najważniejsze wnioski z niego płynące przemawiają na korzyść tej substancji.

  • AGG stwierdza, że glifosat spełnia określone kryteria zatwierdzenia substancji czynnej i jest bezpieczny dla zdrowia ludzkiego
  • Sprawozdania z oceny odnowienia glifosatu zostało przekazane do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)
  • Do ostatecznej decyzji KE jeszcze daleka droga

Walka o glifosat ponownie nabiera medialnego rozgłosu. Ponownie ważą się dalsze losy tej substancji czynnej w Unii Europejskiej.

Obecna rejestracja glifosatu w UE jest ważna do 15 grudnia 2022 r. W związku z tym już w 2019 roku rozpoczął się proces ponownej oceny tej substancji czynnej. Ma on nieco inny charakter niż w pozostałych przypadkach. Ocena jest bardziej wnikliwa i szczegółowa. Zgodnie z prawem UE, w trakcie tego procesu zwykle jedno państwo członkowskie UE (tzw. Sprawozdawca) jest odpowiedzialne za naukową ocenę substancji czynnej. W tym przypadku ze względu na ilość składanej dokumentacji powołano zespoły eksperckie z 4 europejskich krajów, które w tym zakresie mają współpracować. Za ocenę odpowiedzialne są: Francja, Węgry, Holandia i Szwecja. Działają one jako: Assessment Group on Glyphosate (AGG).

Znane są już konkluzje powołanej w tym celu grupy Sprawozdawczej.
Ogólnie rzecz biorąc AGG stwierdza, że glifosat spełnia określone kryteria zatwierdzenia substancji czynnej i jest bezpieczny dla zdrowia ludzkiego (na podstawie wytycznych rozporządzenia (WE) nr 1107/2009).To dobra wiadomość, która mówi pozytywnie na korzyść glifosatu.

Czytaj więcej w serwisie farmer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI