Affirm 095 SG zarejestrowany przeciwko muszce plamoskrzydłej

Autor: www.sadyogrody.pl 31 marca 2021 08:02

Affirm 095 SG zarejestrowany przeciwko muszce plamoskrzydłej Affirm 095 SG uzyskał rozszerzenie rejestracji w roślinach jagodowych / fot. shutterstock

Syngenta uzyskała rozszerzenie rejestracji preparatu Affirm 095 SG  o możliwości zwalczania zwójek i muszki plamoskrzydłej w uprawach truskawek, malin, borówki wysokiej, poziomek, jeżyn, żurawiny, aronii, agrestu oraz porzeczek.

Muszka plamoskrzydła (D.suzukii) od kilku lat jest znanym i groźnym szkodnikiem roślin jagodowych. Pochodząca z Azji muchówka występuje obecnie na niemalże wszystkich kontynentach powodując straty w uprawach wielu gatunków sadowniczych a zwłaszcza w uprawach roślin jagodowych.

W Polsce pierwsze egzemplarze tego gatunku odłowiono już w 2014 roku, ale aż do roku 2020 szkodnik ten nie powodował znaczących strat. W ostatnim sezonie sytuacja zmieniła się dramatycznie – muszka plamoskrzydła wystąpiła masowo na wielu plantacjach, powodując często znaczące straty.

Muszka plamoskrzydła składa jaja do zdrowych owoców. Żerujące larwy powodują uszkodzenia owoców które stają się niehandlowe. Szkodnik ten może rozwinąć kilka pokoleń w ciągu sezonu wegetacji a pokolenia mogą się na siebie nakładać. Dlatego też zwalczanie muszki plamoskrzydłej powinno obejmować wiele etapów produkcyjnych od monitorowania obecności tego szkodnika na plantacji, ograniczanie jego liczebności poprzez zabiegi fitosanitarne aż po zwalczanie chemiczne.

W ochronie chemicznej ważne jest aby używane produkty były skuteczne, ale jednocześnie miały krótką karencję i niskie pozostałości.

Affirm 095 SG uzyskał rozszerzenie rejestracji w roślinach jagodowych 

Dotychczasowa etykieta – jabłoń, grusza, wiele gatunków warzyw i roślin ozdobnych - została rozszerzona decyzją MRiRW nr R – 7/2021m z dnia z 19 marca br. m.in. o możliwości zwalczania zwójek i muszki plamoskrzydłej w uprawach truskawek, malin, borówki wysokiej, poziomek, jeżyn, żurawiny, aronii, agrestu oraz porzeczek.

Substancja czynna benzoesan emamektyny zalicza się do awermektyn i jest pochodzenia naturalnego. Syngenta wyodrębniła tę substancję z metabolitów powstałych w wyniku fermentacji mikroorganizmów glebowych Streptomyces avermitilis. W uprawach sadowniczych produkt ten jest stosowany już od wielu lat (od 2011 r.).

Affirm działa kontaktowo, wgłębnie i translaminarnie. Substancja czynna – benzoesan amamektyny – powoduje zakłócanie przepływu elektronów z komórek nerwowych do mięśni powodując paraliż. Tym samym gąsienica przestaje żerować i ginie w ciągu 1-2 dni. Produkt wyróżnia szybkie działanie, skuteczność i niskie pozostałości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI