4 zasady, którymi należy się kierować przy zakupie śor (wideo)

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 19 marca 2021 11:22

4 zasady, którymi należy się kierować przy zakupie śor (wideo) Aleksandra Mrowiec, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin/ fot. PTWP

Zbliża się sezon ochrony upraw. Poprosiliśmy Aleksandrę Mrowiec, ekspertkę Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin o przypomnienie głównych zasad, których powinien przestrzegać sadownik/rolnik przy zakupie środków ochrony roślin.

Przy zakupie środków ochrony roślin najważniejsze jest zwrócenie uwagi na 4 proste zasady. Kiedy ich przestrzegamy możemy mieć pewność, że kupiliśmy na pewno oryginalny produkt.

1. Środki ochrony roślin tylko zarejestrowane 

- Przede wszystkim sprawdzamy czy środek ochrony roślin jest zarejestrowany w Polsce. Obecnie jest duża rotacja śor. Niektóre substancje czynne przestają już być dostępne w UE, w związku z tym warto sprawdzać informacje na bieżąco. Sprawdzamy czy w danym sezonie zakupowym możemy kupić dany środek ochrony roślin, czy jest on w rejestrze i czy możemy zastosować go na daną uprawę – mówi Aleksandra Mrowiec.

2. Środki ochrony roślin od sprawdzonych dostawców, kontrolowanych przez PIORiN

- Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi kontrolę dystrybutorów, dostawców śor, sprawdzając również jakość środków, które są dostępne na tzw. 'sklepowych półkach' w związku z tym kupując produkt od sprzedawcy, który działa legalnie, jesteśmy w stanie ustrzec się przed nielegalnymi ofertami – zaznacza.

3. Środki ochrony roślin z etykietą w języku polskim

- Zawsze środek ochrony roślin -oryginalny musi mieć etykietę w języku polskim, nie w języku ukraińskim, niemieckim, czy przeklejoną z tłumaczeniem. Etykieta- instrukcja w języku polskim musi być przytwierdzona do opakowania i wtedy mamy gwarancję, że kupujemy preparat oryginalny – mówi Aleksandra Mrowiec.

4. Dowód zakupu

- Niezależnie czy kupujemy środek ochrony roślin w hurtowni na miejscu czy w sklepie internetowym, który ma pozwolenie na handel śor, po dostarczeniu produktu do naszego gospodarstwa zawsze, absolutnie zawsze trzeba mieć dowód zakupu – fakturę lub paragon.

Więcej w materiale wideo:

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI