Mniejsze zbiory jabłek 2023 

Zbiory jabłek zdaniem sadowników będą niższe niż w ubiegłym roku. W wielu sadach jabłek jest o wiele mniej - Uważam, że zbiory jabłek będą niższe o co najmniej 20% w stosunku do sezonu 2022. Wiele kwater Jonagoldów, Ligola a nawet Idareda weszło w przemienne owocowanie - mówi doradca. 

- Myślę, że również w związku z tym wielu sadowników zaniechało ochrony i nawożenia w takich sadach. Dodatkowy czynnik, który wpłynął na niższe plony, to duże porażenie parchem. W sadach słabo chronionych lub niechronionych, plonów nie ma w ogóle. Kolejny czynnik limitujący plonowanie ale i kondycję sadów, to susza, która w wielu regionach sadowniczych jest dotkliwa - przyznaje rozmówca. 

Mniej jabłek dobrych jakościowo w sezonie 2023/2024

Jego zdaniem, dobrej jakości jabłek, przechowanych do wiosny/lata 2024 będzie zdecydowanie mniej niż ostatnio.

Jakie są aktualne zalecenia? - W sadach, w których sadownicy zainwestowali w ochronę, nawożenie, przerzedzanie, nawadnianie i inne zabiegi agrotechniczne, wykonajmy zabiegi przed i pozbiorcze, aby utrzymać najwyższą jakość owoców, bo uważam że to się opłaci. Mam na myśli dobrą ochronę przed chorobami przechowalniczymi, zastosowanie na wybrane dochodowe odmiany, preparatu Harvista, a w komorach pozbiorczo SmartFresh - podsumowuje doradca firmy Agrosimex.