3 ciekawe odmiany letnich jabłek, którymi warto się zainteresować

Autor: www.sadyogrody.pl 24 sierpnia 2020 14:04

3 ciekawe odmiany letnich jabłek, którymi warto się zainteresować 'Arszam' to ciekawa letnia odmiana jabłek; fot. PP

Nie tylko 'Early Geneva', 'Piros' i 'Paulared'. Sadownicy inwestują w nasadzenia nowych odmian jabłoni. Sprawdziliśmy jak wygląda uprawa trzech ciekawych propozycji.

1. Sunrise

Jest to jedna z późniejszych odmian letnich. Owoce dojrzewają od połowy sierpnia i mogą być przechowane do końca września.

Jabłonie rosną słabo, korona jest średnio zagęszczona, a poszczególne pędy odchodzą od przewodnika pod dość szerokim kątem. Jest to odmiana łatwa do formowania. Pąki kwiatowe zawiązuje w przeważającej liczbie na krótkopędach. 

Jest odmianą plenna i regularnie owocującą. Cechuje ją także duża wytrzymałość na mróz. Jest podatna na parcha jabłoni, ale mało podatna na mączniaka.

Jabłka 'Sunrise' są duże, lekko wydłużone, o gładkiej, jasnożółtej skórce, pokrytej sporym intensywnym, karminowym rumieńcem. Ich miąższ jest chrupiący i soczysty.

jablka_sunrise.jpg

fot. za lokalnyrolnik.pl / Gać Gospodarstwo Sadownicze

2. Sander

To krzyżówka Sunrise i Delbarestivale wyhodowana w Żdżarach. Drzewa rosną słabo, korona jest stożkowa, średnio zagęszczona i łatwa do formowania. 'Sander' owocuje corocznie bardzo obficie, wymaga przerzedzania.

'Sander' wydaje owoce średniej wielkości, cylindryczne, o gładkiej, jasnożółtej pokrytej paskowanym czerwono-pomarańczowym rumieńcem skórce. Są smaczne, jędrne i soczyste. Owoce nie przejrzewają na drzewie i nie opadają. Dojrzałość zbiorczą osiągają w połowie sierpnia, kilka dni później po odmianie 'Piros'. Można je przechowywać w chłodni 1-2 miesiące.

'Sander' cechuje się średnią wytrzymałością na mróz oraz małą podatnością na choroby takie jak parch, mączniak czy choroby kory i drewna.

sander_1.jpg

fot. za sander.ajapple.pl.

3. Arszam

Jabłka 'Arszam' swoją dojrzałość zbiorczą osiągają na przełomie lipca i sierpnia. Owoce odmiany 'Arszam' są bardzo duże, z reguły powyżej 70-80 mm. Prawie w całości pokryte są amarantowo-czerwonym rumieńcem. Skórka  jest gładka, błyszcząca i twarda. Na niektórych jabłkach można zauważyć paski.

'Arszam' uznawany jest za jedno z najsmaczniejszych letnich odmian jabłek. Miąższ ma lekko kwaśny posmak (niektórym przypomina jabłka 'Cortland'), jest zwięzły, soczysty i ma kremowo-białą barwę. 

'Arszam' jest bardzo plenny i stosunkowo odporny na wiosenne przymrozki. Cechuje go także niska podatność na choroby grzybowe. Zaletą jabłoni 'Arszam' jest również samopylność.

W okres owocowania wchodzi wcześnie, już w 3-4 roku po posadzeniu. Lubi glebę żyzną, przepuszczalną.

Drzewa tej odmiany bowiem rosną dość silnie (w zależności od podkładki), tworząc przejrzystą koronę. Gałęzie rosną w górę, niekiedy pod bardzo ostrym kątem. Owoce wyrastają na końcach pędów.

Arszam

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI