2016 rok upływa pod znakiem fuzji i przejęć w branży chemicznejwww.wnp.pl - 28 września 2016 11:52


Takich miesięcy w branży chemicznej jeszcze nie było. Już teraz można powiedzieć, że 2016 rok będzie stał pod znakiem fuzji i przejęć. Te bowiem idą nie w miliardy dolarów, lecz w dziesiątki, a nawet setki. Konsolidacja światowej branży chemicznej przebiega na bezprecedensową skalę – czytamy na www.wnp.pl.

Niespełna rok temu gruchnęła informacja, że połączenie planują dwa wielkie, amerykańskie koncerny chemiczne Dow i Du Pont. Jej efektem miało być powstanie największego na świecie koncernu chemicznego, o wartości grubo przekraczającej 100 mld dolarów. Trudno określić to wydarzenie, jako takie, które zapoczątkowało falę fuzji, ale faktem jest, że w ślad za amerykańskimi spółkami poszły kolejne.

Wiosną tego już roku China National Chemical Corp. (zwana również ChemChina) złożył ofertę na szwajcarską Syngentę. Warta 38,1 mld euro transakcja powinna zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

W połowie września zostało „klepnięte” ostateczne porozumienie niemieckiego Bayeru i amerykańskiego Monsanto. Wartość przejęcia to około 65 mld dolarów.

Dosłownie na dniach o akwizycjach poinformowały także BASF i Lanxsess. Ten pierwszy chce przejąć od Henkla obszar związany z chemią budowlaną (część), ten drugi przejmuje za skromne w obliczu innych liczby 2,4 mld euro amerykańską spółkę Chemtura Corporation.

Skala przejęć może zdumiewać, jest ona jednak – choć jak zawsze ryzykowna – w pełni uzasadniona.

Czytaj więcej na www.wnp.pl.