Żyworódka - roślina na wszelkie choroby

Autor: PAP Life 28 marca 2017 11:02

Żyworódka - roślina na wszelkie choroby Żyworódka pierzasta (Kalanchoe daigremontiana); Źródło zdjęcia: http://baranowscy.eu

Żyworódka ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybicze, przeciwzapalne, regenerujące, stymulujące odporność organizmu. "Z rośliny można wycisnąć sok albo ją zaparzyć" - instruuje PAP Life zajmująca się ziołolecznictwem Maja Błaszczyszyn.

Żyworódka, jak przyznaje w rozmowie z PAP Life zajmująca się ziołolecznictwem Maja Błaszczyszyn, jest wielofunkcyjną rośliną, podobnie jak aloes. "Trudno powiedzieć, która z tych roślin - żyworódka czy aloes - jest lepsza. To tak, jakby zapytać dziecko, czy bardziej kocha mamusię czy tatusia. To jest po prostu inna roślina, nie można ich porównywać" - przekonuje.

Lekko gorzkawa w smaku żyworódka ma wiele zastosowań. Działa przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowo, antygrzybiczo. "Można stosować ją zewnętrznie jako opatrunek na trudno gojące się rany, jak i również wewnętrznie przy wrzodach żołądka czy przy zaburzeniach trawienia. Też w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych" - wylicza PAP Life Błaszczyszyn i dodaje, że roślina pomaga też w walce z trądzikiem, wypadaniem włosów oraz działa na zapalenie zatok.

Efekty kuracji żyworódką widoczne są po kilku dniach. "Do stosowania wewnętrznego należy wycisnąć z niej sok albo zaparzyć liście. Na zmiany ropne czy niegojące się rany po prostu przykłada się listek, który najlepiej jest przekroić i pozbawić zewnętrznej błony albo zastosować gazik nasączony sokiem" - podaje Błaszczyszyn.

Jadwiga Latoszek, która od lat hoduje żyworódkę tłumaczy PAP Life, że roślinę należy trzymać w domu. "Nie trzeba jej nawozić, ale ziemia zawsze powinna być wilgotna, a doniczka szeroka, bo żyworódka 'sama się wysiewa'. Nie może stać na słońcu, tylko w rozproszonym świetle" - instruuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM