Zmiana klimatu doprowadzi do braku owoców i warzyw oraz zgonu pół mln osób?

Autor: TVN24bis 03 marca 2016 16:21

Zmiana klimatu doprowadzi do braku owoców i warzyw oraz zgonu pół mln osób? wpływ globalnego ocieplenia na rolnictwo i dietę może spowodować ponad 500 tys. dodatkowych zgonów w 2050 roku / fot. shutterstock.com

Jak wynika z szacunków naukowców z Oxfordu, wpływ globalnego ocieplenia na rolnictwo i dietę może spowodować ponad 500 tys. dodatkowych zgonów w 2050 roku - podaje tvn24bis.pl.

Wyniki ich badań opublikował w czwartek prestiżowy brytyjski tygodnik medyczny "The Lancet". Według tygodnika opisywane badanie jest pierwszym, które ocenia wpływ zmian klimatycznych na zwyczaje żywieniowe i wagę ludzi.

Jak wykazują szacunki naukowców, oznacza to, że w porównaniu do 2010 roku średnia ilość żywności na jedną osobę może zmniejszyć się o 3,2 proc., o 4 proc. może spaść konsumpcja owoców i warzyw. "Mniejsze spożycie owoców i warzyw może ponieść ze sobą śmierć dwukrotnie większej liczby ludzi niż niedożywienie" - wynika z przeprowadzonych badań.

Zmiany te mogą w 2050 r. być odpowiedzialne za ok. 529 tys. dodatkowych zgonów. Z kolei w scenariuszu bez zmian klimatycznych większa ilość dostępnego pożywienia mogłaby zapobiec 1,9 mln zgonów - ocenili.

Zobacz więcej w tvn24bis.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM