Zbyt częste spożycie ziemniaków zwiększa ryzyko nadciśnienia

Autor: TVN Meteo 21 maja 2016 13:45

Zbyt częste spożycie ziemniaków zwiększa ryzyko nadciśnienia sympatia do ziemniaków i "tradycyjne" podawanie ich na praktycznie każdy obiad może nie wyjść nam na zdrowie/ fot. shutterstock.com

Jak przestrzegają naukowcy, sympatia do ziemniaków i "tradycyjne" podawanie ich na praktycznie każdy obiad może nie wyjść nam na zdrowie. Przed 2 dekady przebadali blisko 200 tys. osób aby dowieść, że spożycie bulw podnosi ryzyko nadciśnienia – informuje TVN Meteo.

Większe spożycie ziemniaków, bez względu na to, w jaki sposób je przyrządzimy (czy piekąc, smażąc albo gotując) uważa się za czynnik zwiększający ryzyko nadciśnienia krwi. Badania dowodzące zależności opublikowano na łamach magazynu "British Medical Journal".

Badacze wskazują, że zamiana jednej porcji ziemniaków na analogiczną porcję warzyw nie zawierających skrobi jest skuteczną profilaktyką obniżającą zagrożenie w postaci nadciśnienia. Zespół naukowców z Harvardzkiej Szkoły Medycznej w USA ustalił to, angażując 187 tys. kobiet i mężczyzn w trzech wielkich badaniach. Przez 20 lat pozyskiwali informacje m.in na temat częstotliwości spożycia ziemniaków oraz wyniki pomiarów ciśnienia, sprawdzane ankietowanym przez personel medyczny.

 Czytaj więcej na TVN Meteo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM