Zagrożenie suszą minęło?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 23 lipca 2015 14:23

Zagrożenie suszą minęło? IUNG PIB w Puławach nie stwierdza zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski/ fot. shutterstock

W szóstym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2015 roku, IUNG PIB w Puławach nie stwierdza zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Nadal Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są wyższe od wartości krytycznych – podaje farmer.pl.

To już kolejny okres sześciodekadowy, w którym najniższe wartości KBW występowały dokładnie w tych samych rejonach jak w poprzednich okresach. Są one nadal ujemne ale już nie przekraczają wartości krytycznych.

Według tego raportu najwyższe wartości KBW (poniżej -50 mm) odnotowano w Polsce w południowych obszarach Małopolski oraz Podkarpacia.

Pomimo tego, że obecnie zagrożenia suszą nie ma, na terenie całego kraju w dalszym ciągu występuje bardzo duży deficyt wody. Brak wody dla roślin uprawnych przejawia się we wszystkich monitorowanych uprawach znaczną obniżką plonów.

Czytaj więcej na www.farmer.pl  

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI