Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku 24-25 września

Autor: www.wnp.pl 17 lipca 2015 10:35

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku 24-25 września Konferencja prasowa zapowiadająca II Wschodni Kongres Gospodarczy. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Warto, bo są efekty - tak o organizacji Wschodniego Kongresu Gospodarczego mówią podlascy samorządowcy. Druga edycja największej imprezy biznesowej Polski Wschodniej odbędzie się w Białymstoku już 24-25 września. Główne nurty tematyczne wydarzenia to: Europa Wschodnia - gospodarka, współpraca, przyszłość; pogranicze - szanse w sąsiedztwie; regiony Polski Wschodniej - horyzont 2020 oraz biznes w Polsce Wschodniej. Podczas WKG poruszane będą m.in. takie zagadnienia jak bezpieczeństwo żywnościowe, tematy dotyczące współpracy przemysłu i producentów rolnych oraz polskiego eksportu rolno-spożywczego.

- Mniej więcej rok temu zapowiadaliśmy pierwszy Wschodni Kongres Gospodarczy. We wrześniu zorganizowaliśmy tę imprezę a skala, zainteresowanie i jej efekty zaskoczyły wszystkich. Mieliśmy ponad 1200 zarejestrowanych gości. Kongres już na starcie stał się największą imprezą biznesową Polski Wschodniej. Uznaliśmy więc, że jest sens i konieczność kontynuacji tego projektu - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Białymstoku Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, organizator Kongresu. - Wszystko wskazuje na to, że ranga tej imprezy i zainteresowanie nią będą w tym roku jeszcze większe - dodał prezes PTWP.

Konferencja prasowa zapowiadająca II Wschodni Kongres Gospodarczy.Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
O czym będą dyskutować uczestnicy drugiego WKG? Agenda imprezy obejmie zarówno problematykę geopolitycznych uwarunkowań rozwoju gospodarki na wschodzie Europy, kwestie bezpieczeństwa, współpracy międzynarodowej i transgranicznej czy znaczenie wielkich inwestycji infrastrukturalnych, jak i szczegółowe analizy ważnych obszarów gospodarki - energetyki, rynku rolno-spożywczego, usług medycznych, handlu, turystyki i hotelarstwa.

- Problematyce wschodniej konsekwentnie nadajemy dwa uzupełniające się znaczenia: hasło "Wschód" to dla nas z jednej strony Polska Wschodnia z jej specyfiką, problemami i potencjałem rozwojowym, w drugim rozumieniu - relacje polityczne i gospodarcze między Unią Europejską, Polską i wschodnią Europą - tłumaczy Wojciech Kuśpik. - W trakcie tegorocznego Kongresu skoncentrujemy się na tematach kluczowych dla przyszłości i dla rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej, nie pomijając żadnej ważnej dziedziny - dodaje.

Zaplanowano ok. 30 sesji tematycznych, w których udział weźmie ponad 100 prelegentów. Organizatorzy spodziewają się ponad tysiąca gości z Polski oraz z Białorusi, Litwy, Ukrainy i innych krajów Europy - polityków, liderów życia gospodarczego, przedstawicieli polskich i zagranicznych firm, ekspertów i naukowców.

Co z takiej imprezy wynika dla regionu? Przedstawiciele władz samorządowych i administracji lokalnej nie mają wątpliwości - same korzyści. 

- Kongres będzie okazją do dyskusji panelowych i spotkań przedsiębiorców, ekspertów, naukowców i polityków. Te dyskusje pomogą wypracować wnioski potrzebne do rozwoju regionu - mówił Andrzej Meyer, wojewoda podlaski, dodając, że spodziewa się dyskusji koncentrującej się na najważniejszych dla regionu kwestiach. - Najważniejszą sprawą są innowacje - dzięki nim mogą powstać nowe, dobrze płatne miejsce pracy - mówił Andrzej Meyer.

Wtórował mu marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Kazimierz Baszko. - Jako samorząd nakreśliliśmy strategię rozwoju województwa w związku z nową perspektywą finansową i, aby dobrze nasz program zrealizować, potrzebne są takie kongresy. Trzeba, żeby do Białegostoku przyjeżdżała biznesowa pierwsza liga - mówił Baszko. 

- Podlasie to brama Europy na Wschód. Takie spotkanie może przyczynić się do wzmocnienia rozwoju gospodarczego i promocji miasta i regionu. To okazja, aby chwalić się tym, co mamy i korzystać z doświadczeń tych, którzy na Kongres przyjadą - powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM