Widmo suszy nad Polską. Zimą nie uzupełniamy zapasów wody

Autor: www.wyborcza.biz/www.sadyogrody.pl 30 maja 2016 12:58

Widmo suszy nad Polską. Zimą nie uzupełniamy zapasów wody Jest sucho. Ale od braku wiosennych deszczy gorsze jest to, że zimą nie uzupełniamy zapasów wody / fot. shutterstock

Jest sucho. Ale od braku wiosennych deszczy gorsze jest to, że zimą nie uzupełniamy zapasów wody - podaje wyborcza.biz.

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, mówi, że mamy już pierwsze symptomy suszy. Czy sytuacja jest poważna? Jeszcze nie, ale to nie znaczy, że nie ma się czym martwić.

Jak mówi prof. Andrzej Kowalski, szef Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na łamach wyborczej, tak naprawdę to nie dzisiejsza pogoda jest powodem do zmartwień. Według niego, problemem jest zima - bezśnieżna. 

Mówiąc wprost: to topniejący śnieg uzupełnia zapasy wód podziemnych. Im więcej śniegu mamy zimą i im dłużej on topnieje, tym lepiej. Jeśli deszcz, to najlepiej wielodniowy, spokojny, ale rzęsisty, żadne burze i gwałtowne ulewy.

To problem nie nasz krajowy, lokalny, tylko światowy. Winne jest ocieplenie klimatu. Organizacja Narodów Zjednoczonych rysuje to w ten sposób: im wyższa temperatura, tym więcej wody paruje z ziemi, to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo gwałtownych zjawisk pogodowych, a to w efekcie tylko pogarsza sytuację, bo woda nawilża jedynie powierzchniową warstwę gleby.

Więcej w serwisie wyborcza.biz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM