Węgry: Letnie burze spowodowały już kilkanaście mln euro strat

Autor: PAP 10 sierpnia 2017 10:14

Węgry: Letnie burze spowodowały już kilkanaście mln euro strat fot. shutterstock

Kilka miliardów forintów (kilkanaście mln euro) strat spowodowały już w tym roku na Węgrzech letnie burze – poinformowała w środę agencja MTI, powołując się na dane ubezpieczycieli.

Do firmy ubezpieczeniowej Groupama nadeszło już prawie 8700 zgłoszeń szkód z powodu nadzwyczajnych warunków pogodowych, łącznej wartości ponad 800 mln ft (2,6 mln euro). Prawie połowa zgłoszeń dotyczyła burz, a oprócz tego uderzeń piorunów, gradu oraz oberwania chmury.

Jeszcze więcej, bo ponad 10 tys. zgłoszeń otrzymała firma ubezpieczeniowa Aegon - na sumę 1,2 mld ft (3,9 mln euro). Wartość szkód była najwyższa w przypadku gradu - wynosiła przeciętnie prawie 150 tys. ft (490 euro).

Prawie tyle samo zgłoszeń otrzymał Generali, a szacowana wartość szkód wyniosła 1,5 mld ft (4,9 mln euro).

Liczne zgłoszenia napłynęły też do innych ubezpieczycieli.

Generali uważa, że pogoda może jeszcze w najbliższych tygodniach sprawić niespodzianki, firma podkreśla jednak, że znacznej części szkód da się uniknąć lub je ograniczyć działaniami zapobiegawczymi.

Po wielu dniach ekstremalnych upałów sięgających 40 stopni C w ostatnich dniach przez Węgry przeszła fala burz. Według prognoz Krajowego Urzędu Meteorologicznego należy się spodziewać kolejnego okresu upałów, ale tym razem potrwa on już krócej. Ostrzeżenie przed upałami na prawie całym terytorium kraju wydano już na środę. W najbliższych dniach spodziewane są temperatury maksymalne wysokości 32-37 stopni C.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM