W Skierniewicach trwa Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw

Autor: PAP 19 września 2015 14:00

Barwna parada na ulicach Skierniewic rozpoczęła Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Przez weekend 19-20 września uczestnicy będą mogli zapoznać się z projektami badawczymi Instytutu Ogrodnictwa, zasięgnąć porad dotyczących uprawy i spróbować lokalnych potraw.

"To 38. edycja największego skierniewickiego święta, na które - obok licznych imprez rozrywkowych i występów gwiazd, m.in. Bajmu, Ani Wyszkoni czy Tede oraz kiermaszu z ponad tysiącem stoisk - składa się bogaty program edukacyjny i kulturalny - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Urzędu Miasta w Skierniewicach Przemysław Rybicki.

Jak dodał, wielką popularnością cieszą się prezentacje i porady pracowników Instytutu Ogrodnictwa. "Po raz czwarty zorganizowano też Ogrodniczy Festiwal Nauki dla Najmłodszych - z warsztatami, grami i doświadczeniami naukowymi" - zaznaczył.

Święto otworzy w sobotę widowisko "Miasto kolorami malowane". Wcześniej ulicami Skierniewic przejdzie "Owocowe corso" - parada z udziałem przedstawicieli lokalnych instytucji i uczniów szkół. Dla uczestników przewidziano degustację specjalnie przygotowanych potraw - zupy brokułowej, dzika z kaszy i skierlotki, czyli lokalnej odmiany szarlotki.

W sobotę otwarta zostanie XVIII Wystawa Kwiatów, Owoców i Warzyw. W hali OSiR będzie można obejrzeć udoskonalone gatunki warzyw, roślin ozdobnych oraz owoców, a także kompozycje florystyczne. Pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa będą udzielać porad i konsultacji, przewidziano także spotkania z realizatorami bieżących projektów badawczych.

W siedzibie Instytutu zaprezentowany zostanie materiał szkółkarski, odbędzie się degustacja grzybów uprawnych i kiermasz ogrodniczy. Dla zwiedzających zostanie otwarta siedziba uczelni - zabytkowy Pałac Prymasowski.

Na pikniku "Myśliwi dla Skierniewic" odbędzie się m.in. pokaz psów myśliwskich i ptaków łowczych, zawody w strzelectwie i koncert muzyki myśliwskiej. W ramach VI Derbów Hippicznych Ziemi Skierniewickiej zaplanowano m.in. czempionat koni zimnokrwistych, pokazy skoków, dżygitówkę, wyścigi zaprzęgów.

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach jest jednym z wiodących europejskich centrów badań ogrodniczych. Jako instytucja badawcza powstał w 2011 r., po połączeniu dwóch miejscowych instytutów: Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka oraz Warzywnictwa im. Emila Chroboczka.

W Instytucie Ogrodnictwa funkcjonują oddziały: sadownictwa, warzywnictwa, roślin ozdobnych i pszczelnictwa. W ramach swojej działalności Instytut organizuje wiele konferencji naukowych i seminariów, w tym o zasięgu międzynarodowym.Twórcą i wieloletnim dyrektorem Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach był prof. Szczepan Aleksander Pieniążek - wybitny polski sadownik, pomolog i fizjolog roślin (1913-2008). W uznaniu jego zasług w 2009 r. na skierniewickim Rynku Miejskim odsłonięto pomnik uczonego - Ławeczkę Profesora Pieniążka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM