Ulubionym owocem Europejczyków jest słodkie jabłko

Autor: www.portalspozywczy.pl/ Fammu/FAPA 19 stycznia 2015 15:48

Ulubionym owocem Europejczyków jest słodkie jabłko fot. shutterstock

Średnio, statystyczny mieszkaniec UE zjada 18 kg jabłek rocznie. Średnia światowa to 8,2 kg. Obok jabłek chętnie sięgamy również po banany - informuje www.portalspozywczy.pl za Fammu/FAPA.

Jabłka są najpopularniejszym owocem wśród państw unijnych, tuż za nimi plasują się banany oraz owoce cytrusowe i dopiero potem gruszki. Jednym wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie częściej niż po jabłka sięga się po pomarańcze - informuje w raporcie Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Szacuje się, że w zakończonym w czerwcu u.br. sezonie 2013/2014 unijni konsumenci zjedli ponad 8 mln ton jabłek. Do przetwórstwa trafiło 2,95 mln ton, a na eksport 1,57 mln ton. Unijne jabłka były przede wszystkim eksportowane na rynek rosyjski, ukraiński oraz algierski. W sumie w minionym sezonie wywieziono ponad 900 tys. ton ton. Najważniejszymi unijnymi eksporterami była Polska, Francja oraz Włochy.

W Polsce, która jest największym producentem jabłek w Unii (ok. 3,5 mln ton), konsumpcja wynosi 16 kg jabłek rocznie na osobę czyli jest mniejsza niż średnia unijna. Najwięcej tych owoców je się w Austrii, ale wyprzedza nas wiele krajów m.in, Niemcy, Belgia, Holandia. Najmniejsze spożycie jabłek jest na Litwie (6 kg rocznie), ale mało tych owoców także jedzą w Bułgarii, Irlandii i Grecji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM