Truskawki mogą zapobiegać nowotworom piersi

Autor: radiozet.pl 24 kwietnia 2017 12:17

Truskawki mogą zapobiegać nowotworom piersi fot. pixabay.com

Włoscy i hiszpańscy naukowcy potwierdził, że bogaty w polifenole wyciąg z truskawek może hamować namnażanie się komórek raka gruczołu sutkowego - pisze serwis radiozet.pl.

Choć od dawna wiadomo, że truskawki są zdrowe, to jednak teraz udało się udowodnić, że mogą być skutecznie wykorzystywane do hamowania aktywności komórek inwazyjnego raka piersi. Na razie ich działanie antynowotworowe udało się wykazać podczas badań na myszach laboratoryjnych. Wkrótce planowane są testy kliniczne z udziałem ludzi.

Włoscy badacze z Università Politecnica delle Marche oraz Hiszpanie z Universidad Europea del Atlántico na łamach Scientific Reports przedstawili wyniki badań, które wskazują, że truskawkowy ekstrakt może zapobiegać namnażaniu się wszczepionych gryzoniom komórek raka piersi, z wysoce inwazyjnej linii A17.

Podczas badań in vitro w różnych odstępach czasu eksperci analizowali wpływ określonych stężeń ekstraktu z truskawek z odmiany Alba na komórki rakowe. Wyciąg z tych owoców doprowadził zmniejszenia ekspresji genów doprowadzających do przerzutów nowotworowych (m.in. Csf1, Mcam, Nr4a3, Set). Wpływał też stymulująco na gen Htatip2 ograniczający wśród pacjentek z rakiem sutka ryzyko przerzutów nowotworu do węzłów chłonnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM