Trump planuje cięcia wydatków na rolnictwo

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 23 marca 2017 14:09

Trump planuje cięcia wydatków na rolnictwo Amerykańska wieś poparła Trumpa, tymczasem prezydent planuje cięcia na rolnictwo/ fot. shutterstock.com

Aby zrozumieć, dlaczego Donald Trump wygrał wybory w Stanach Zjednoczonych wystarczy udać się do Pottawatomie w stanie Kansas – serca amerykańskiego rolnictwa. Republikański magnat był wentylem bezpieczeństwa, który pomógł uwolnić tłumiony latami gniew i lęk wielu rolników. Tymczasem 16 marca br. został opublikowany plan budżetowy, z którego wynika, że prezydent planuje cięcia w rolnictwie. Nadzieje rolników na poprawę ich sytuacji zdają się gasnąć - czytamy w Farmerze.

Recesja, załamanie cen zbóż, rosnące koszty nawozów i automatyzacja produkcji zadały cios amerykańskiej wsi. Realia życia na prowincji nie mają nic wspólnego z euforią na Wall Street. Departament Rolnictwa (USDA) podaje, że dochody producentów rolnych spadły o 9 proc. w tym roku. Przy czym w ciągu 4 lat w sumie zmalały o 50 procent. W wyniku utraconych dochodów wiele gospodarstw plajtuje.

Po czterech miesiącach szoku wyborczego rolnicy i farmerzy mają dodatkową obawę, że protekcjonizm nowej administracji można przyczynić się do dodatkowych problemów z eksportem. Ich obawy zdają się uzasadnione nie od dziś bowiem wiadomo, że polityka ochrony produkcji i handlu jednej ze stron wzmaga reakcje drugiej i w konsekwencji często prowadził do wojny celnej.

 Dodatkowo prezydent Trump już zapowiedział zmiany umów handlowych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy dochodów rolników. Ameryka jest największym producentem i eksporterem kukurydzy na świecie, a Meksyk trzecim rynkiem przeznaczenia produktów rolnych eksportowanych z USA. 

Więcej czytaj na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM